Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W jakich przypadkach dyrektor sam może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy?
Dyrektor może zobowiązać pracownika do wykorzystania urlopu (zaległego, bieżącego) w okresie wypowiedzenia umowy o pracę – art. 1671 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320. Pracownik wykorzystuje także urlop wymieniony w planie urlopów zatwierdzonym przez dyrektora i podanym do wiadomości pracowników (art. 163 § 1 KP), bez dodatkowego polecenia dyrektora. Ponadto na podstawie art. 15gc ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 1842 ze zm.) w okresie obowiązywania stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik przedszkola, który od 4 lat pracuje jako nauczyciel (wcześniej stanowiska niepedagogiczne) 15.10.2015 r. skończy 55 lat. Ogółem jego staż pracy wynosi 25 lat. Czy w przypadku redukcji etatów nauczycieli od 01.09.2015 r. będzie mógł przejść na świadczenie przedemerytalne? Czy takie prawo nabędzie dopiero przy ewentualnej redukcji etatów nauczycieli od 01.09.2016 r. ? Czy w takim przypadku obowiązują zapisy Kodeksu Pracy czy też będzie miała zastosowanie Karta Nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nadgodziny powinny być wypłacone nauczycielowi, który w dniu nadgodzin nie realizuje ich, bo jest na wycieczce z klasą? Czy nadgodziny powinny być wypłacone, gdy nauczyciel ich nie realizuje, bo uczeń w tym czasie jest na wycieczce klasowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzory pism przyznania nagrody jubileuszowej z podaniem podstaw prawnych dla nauczycieli i pracowników obsługi w szkole.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła Podstawowa... nauczycielka języka niemieckiego poszła na urlop zdrowotny. W szkole jest to drugi, nieobowiazkowy język prowadzony dla wszystkich uczniów.Mamy bardzo bardzo trudną sytuację finansową ,ale nie chcemy całkowicie zrezygnować z prowadzenia zajęć z tego języka. Czy mogę zatrudnić nauczyciela na umowę zlecenie do prowadzenia w zastępstwie języka niemieckiego w naszej szkole. Nauczycielka pracująca w naszym gimnazjum zgodziła się prowadzić te lekcje za niższe uposażenie w ramach umowy zlecenie. Czy to możliwe i zgodne z prawem oświatowym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w regulaminie wynagradzania nauczycieli w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie można określić tygodniowe pensum dydaktyczne nauczyciela w wymiarze od ... do... godzin? Czy należy określić konkretną liczbę godzin dydaktycznych? A może nie ma potrzeby określania tej liczby a wymiar pensum regulować rzeczywistymi potrzebami organizacyjnymi szkoły, a ewentualne różnice w jego wysokości regulować dodatkiem motywacyjnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe