Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W podstawie programowej na etapie edukacji wczesnoszkolnej w ramach edukacji matematycznej jest zapis, że uczeń ma osiągnięcia z zakresu stosowania matematyki w sytuacjach...

PORADA PRAWNA

16 października 2017 Prawo oświatowe

W klasach I-III organizujemy uczniom w ramach zajęć zintegrowanych naukę gry w szachy. Prowadzą te zajęcia osoby z zewnątrz - nie nauczyciel klasy I-III. Jak należy tytułować te zajęcia? Czy są to zajęcia dodatkowe, które możemy później wykazać na świadectwie szkolnym? Czy są to raczej zajęcia w ramach godzin edukacji zintegrowanej?

W podstawie programowej na etapie edukacji wczesnoszkolnej w ramach edukacji matematycznej jest zapis, że uczeń ma osiągnięcia z zakresu stosowania matematyki w sytuacjach życiowych oraz w innych obszarach edukacji, w tym wykorzystuje m. in. szachy do rozwijania umiejętności myślenia strategicznego, logicznego, rozumienia zasad itd. oraz przekształca gry, tworząc własne strategie i zasady organizacyjne (załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej, Dz.U. z 2017 r., poz. 356). Podstawa programowa nie nakazuje natomiast nauczania w szkole podstawowej gry w szachy – zajęcia te mogą być prowadzone jako zajęcia dodatkowe (rozwijające zainteresowania uczniów) i mogą wówczas zostać nazwane „nauka gry w szachy”, ale bez umieszczania ich na świadectwie szkolnym, ponieważ nie mieszczą się w katalogu zajęć objętych ramowym planem nauczania, które się wpisuje w treści świadcetwa (załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 stycznia 2017 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, Dz.U. z 2017 r., poz. 170). Jeśli zajęcia zostały objęte programem nauczania (który może wykraczać poza podstawę programową – art. 22a ust. 4 UoSO), są objęte edukacją matematyczną, co oznacza, że nie wystawia się z nich odrębnej oceny i nie zamieszcza jej na świadectwie.

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT