Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W ostatnim czasie rozpoczęła się w moim przedszkolu kontrola RIO w wyniku kontroli dowiedziałam się dopiero teraz, że moi pracownicy dozorcy, intendentka, wolontariuszka która uczy hiszpańskiego, spożywając posiłki powinni płacić za nie ze stawką 8% vat. Moja placówka nie ma kasy fiskalnej, ani nie ma zgłoszenia do vat, księgowa też tym się nie interesowała. Jak dalej przebiegnie postępowanie wobec mnie i księgowej, jakie kary poniosę, kontrola RIO dalej trwa może jest jakieś racjonalne usprawiedliwienie tego faktu. Dodam, że przedszkole jest jednostką budżetową podległą samorządowi gminy. Proszę podać od kiedy za takie posiłki, które spożywa personel obsługowy i administracyjny należy płacić vat . Pozdrawiam i czekam na odpowiedź i ukierunkowanie jak mam postąpi, abym nie została zwolniona z funkcji dyrektora.
Usługi związane z wyżywieniem świadczone przez jednostkę oświatową na rzecz pracowników niepedagogicznych nie są ściśle związane z usługami opieki nad dziećmi i młodzieżą, dlatego podlegają opodatkowaniem podatkiem VAT na preferencyjnych zasadach – w stawce 8% w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., zamiast 23%, nie korzystają natomiast ze zwolnienia od podatku, jak ma to miejsce w przypadku pracowników pedagogicznych (5 ust. 1 pkt 1, art. 5a, art. 8 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 24, 146a pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Dz. U. z 2016 r., poz. 4710; § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia MF z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych, Dz. U. z 2013 r., poz. 1719; interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 30 września 2014 r., ITPP1/443-743c/14AP, http://www.podatki.biz/interpretacje/0302001.txt). Ewentualne nieprawidłowości dyrektor może wyjaśnić zatrudnianiem wykwalifikowanej osoby – głównej księgowej, która nie zwróciła uwagi na zaistnienie nieprawidłowości w tym zakresie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie zdarzenie w szkole jest wypadkiem?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Co zrobić w sytuacji kiedy uczeń wynika z opinii, że powinien być objęty pomocą psychologiczno-pedagogiczną. We wrześniu rodzic akceptuje zaproponowane formy pomocy, a uczeń za zgodą rodzica nie uczestniczy w proponowanych zajęciach: korekcyjno-komenasacyjnych czy dydaktyzno-wyrównawczych.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła może wprowadzić zajęcia (grupa wirtualna stworzona z uczniów różnych klas) dla uczniów zwolnionych z wychowania fizycznego dotyczące np. zagadnień edukacji zdrowotnej, zasad bezpieczeństwa i higieny osobistej – zagadnienia zawarte w nowej podstawie programowej, czy też zajęć alternatywnych np. szachy itp. Na podstawie jakich aktów prawnych można wprowadzić takie zajęcia, jeżeli jest to możliwe?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła przystąpiła do Międzyzakładowej Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej (MPKZP), zawarta została umowa, w której jest zapis wskazujący, że koszt obsługi w przeliczeniu na jednego członka wynosi x zł, będą one naliczane proporcjonalnie do ilości członków i płatne kwartalnie zgodnie z wystawioną fakturą. Czy szkoła może zapłacić fakturę pokrywającą koszty obsługi MPKZP? Jaka jest podstawa prawna?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie, czy arkusze ocen uczniów gimnazjum należy zszywać.
Pozdrawiam Ewa Kowalik
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe