Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy szkoła może wprowadzić zajęcia (grupa wirtualna stworzona z uczniów różnych klas) dla uczniów zwolnionych z wychowania fizycznego dotyczące np. zagadnień edukacji zdrowotnej, zasad bezpieczeństwa i higieny osobistej – zagadnienia zawarte w nowej podstawie programowej, czy też zajęć alternatywnych np. szachy itp. Na podstawie jakich aktów prawnych można wprowadzić takie zajęcia, jeżeli jest to możliwe?
Szkoła może wprowadzić zajęcia dla uczniów zwolnionych z lekcji WF. Nie mogą one jednak stanowić alternatywy dla obowiązkowych zajęć z wychowania fizycznego i skutkować ustaleniem oceny, tak jak z zajęć wychowania fizycznego. Proponowane zajęcia należy traktować wyłącznie jako zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia.
Dyrektor szkoły podejmuje decyzję o zwolnieniu ucznia z WF
Zgodnie z przepisami prawa dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć wychowania fizycznego, na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
W sytuacji, gdy okres zwolnienia ucznia z zajęć uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.
W takim przypadku organizacja fakultatywnych zajęć w grupie międzyklasowej lub międzyoddziałowej dla uczniów, którzy nie uczestniczą w lekcjach wychowania fizycznego, wyposażających ich w wiedzę z zakresu edukacji zdrowotnej, zasad bezpieczeństwa, higieny osobistej nie może stanowić alternatywy dla ww. obowiązkowych lekcji i skutkować ustaleniem oceny tak jak z zajęć wychowania fizycznego.
Proponowane zajęcia należy traktować jak zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia(art. 64 ust. 1 pkt 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty; §2 ust. 1 pkt 5 lit. brozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych – Dz. U. z 2012 r. , poz. 204).
Uczeń zwolniony z WF w danym dniu pozostaje na lekcji
W sytuacji, gdy uczestnika zajęć wychowania fizycznego uskarżającego się na dolegliwości zdrowotne zwalnia się tylko w danym dniu z wykonywania planowanych ćwiczeń, to pozostaje na lekcji z uwagi na realizację przez nauczyciela innych treści określonych w podstawie programowej (dotyczących m. in. edukacji zdrowotnej, zasad bezpieczeństwa), które nie wymagają od ucznia wysiłku fizycznego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy protokół z egzaminu semestralnego można sporządzić jako jeden zbiorowy dla wszystkich słuchaczy z danego przedmiotu, zamiast oddzielnie dla każdego słuchacza?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem przedszkola publicznego. W miesiącu lipcu utworzona jest jedna grupa dzieci uczęszczających do przedszkola. Jakie opłaty powinnam naliczyć rodzicom: czy 5 godzin to jest podstawa programowa, a pozostałe godziny płacą rodzice, czy rodzice powinni płacić za 10 godzin pobytu dziecka w przedszkolu? Czy jest jakiś akt prawny mówiący o tym, że podstawa programowa realizowana powinna być tylko przez 10 miesięcy.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie czy w klasach drugich i trzecich SP oceny bieżące mogą być wyrażone cyfrą? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje możliwość pobrania prezentacji do szkoleń zamieszczonych na stronie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak jest kara za zniszczenie przez ucznia „Naszego elementarza”?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe