Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W projekcie arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2021/2022 zabrakło godzin dla 3 nauczycieli kontraktowych zatrudnionych na umowę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin. Mogą być zatrudnieni jedynie w wymiarze 1/2 etatu. Jakie dokumenty i w jakim terminie powinni oni otrzymać: propozycje ograniczenia zatrudnienia czy wypowiedzenie warunków umowy o pracę?
W samorządowej szkole nie można dokonać wypowiedzenia zmieniającego z art. 42 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 wobec nauczycieli zatrudnionych na pełen etat, gdy z przyczyn organizacyjnych: częściowej likwidacji szkoły, zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania nie można zapewnić im pełnego etatu (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 maja 2006 r., I PK 213/05). W takiej sytuacji należy albo wypowiedzieć dotychczasowe umowy o pracę, z obowiązkiem wypłacenia odpraw i następnie zawrzeć nowe umowy o pracę na część etatu (art. 20 ust. 1 pkt 2, ust. 2 i 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm) albo można za zgodą nauczycieli (bez obowiązku wypłacenia odpraw) zmienić w ramach kontynuacji zatrudnienia wymiar etatu i wynagrodzenie zasadnicze w trybie pisemnego tzw. porozumienia stron – art. 29 § 4 w zw. z art. 11 KP.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dotyczy prawidłowego zatrudniania nauczycieli. W sytuacji, gdy rozpoczęciem pracy nauczyciela na czas nieobecności/określony jest nie 1 września tylko np.: 26 październik to czy umowę należy spisać do 31 sierpnia , czy do końca roku szkolnego tj. do 23.06?
- Wychowawca w internacie SOSW pełni 9-godzinny dyżur nocny. Jak powinien mieć obliczone wynagrodzenie? 8 godzin z dodatkiem nocnym i 1 godzina dzienna czy 9 z dodatkiem za noc?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Gimnazjum zostało włączone w struktury szkoły podstawowej, jak należy rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem, dla którego nie ma godzin ze względu na odejście 3 klas gimnazjalnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Do szkoły zostaje skierowany nowy ksiądz, który przybył do parafii, w której znajduje się szkoła. W naszej szkole dotychczas pracuje dwoje nauczycieli katechetów na pełny etat (bez godzin ponadwymiarowych). Czy można zwolnić, bądź ograniczyć etat katechecie a zatrudnić księdza od 1 września. Ksiądz zgłosił się do szkoły 4 lipca. Kto o tym decyduje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie podstawy prawnej do rozwiązania umowy o pracę z upływem czasu, na który była zawarta oraz rozwiązania umowa o pracę na mocy porozumienia stron?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe