Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Wychowawca w internacie SOSW pełni 9-godzinny dyżur nocny. Jak powinien mieć obliczone wynagrodzenie? 8 godzin z dodatkiem nocnym i 1 godzina dzienna czy 9 z dodatkiem za noc?
Karta Nauczyciela:
Art. 42b. 1. Nauczyciel może być obowiązany do realizowania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej.
2. Za każdą godzinę pracy w porze nocnej nauczycielowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 15% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego, jednakże nie niższej niż ustalona na podstawie art. 1518 § 1 Kodeksu pracy.
Kodeks pracy:
Art. 1518. § 1. Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do
wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 % stawki godzinowej
wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych
przepisów.
Nauczycielowi należy zatem zapłacić dodatek za 9 godzin pracy w porze nocnej. Będzie to 15% godzinowej stawki jego wynagrodzenia zasadniczego, pod warunkiem, że wynagrodzenie to nie jest niższe niż aktualnie obowiązujące minimalne wynagrodzenie za pracę. Jeżeli jest niższe, należy te 15% obliczyć od minimalnego wynagrodzenia.
Należy jeszcze pamiętać, że zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 17 maja 2001 r. w sprawie realizowania przez nauczycieli tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych w porze nocnej:
§ 4. 3. Nauczycielom zobowiązanym do realizowania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej dyrektor szkoły zapewnia:
1) dzień wolny od pracy po zakończeniu pracy w porze nocnej trwającej co najmniej 8 godzin,
2) korzystanie co najmniej raz na dwa tygodnie z dwu kolejnych nocy wolnych od pracy, przypadających w sobotę i w niedzielę lub w niedzielę i w poniedziałek,
3) równomierne obciążenie nauczycieli pracą w porze nocnej, z uwzględnieniem ust. 2
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak prawidłowo rozliczyć czas pracy kierowcy autobusu szkolnego. Kierowca pracuje np. od 6.15 do 17.00 czas jego pracy 10,45 godzin, godzin jazdy 8,15. Czy 2,15 to nadgodziny? Jaka przerwa przy takim czasie pracy się nazleży? Czy te 2,5 godziny mogę zliczać i oddać w dni wolne np. przerwy świateczne, ferie letnie i zimowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Potrzebuję wystawić świadectwo pracy. Umowa, kartoteki wynagrodzenia oraz pismo w którym wyrażona jest zgoda na dodatkowe zatrudnienie ( świadectwo dotyczy dodatkowego wynagrodzenia) mają różne daty. Na podstawie czego powinnam wystawić świadectwo pracy? Na umowie jest data od 01.02.1983 do odwołania, wynagrodzenia są od kwietnia z wyrównaniem za marzec do sierpnia 1983, natomiast zgoda na zatrudnienie jest od 07.03.1983r. do 31.12.1983r. W aktach jest również pismo z prośbą o rozwiązanie stosunku pracy z dniem 1 czerwca 1983, ale na kartotekach jest wynagrodzenie do sierpnia 1983r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który nabył prawo do świadczenia kompensacyjnego należy się urlop zdrowotny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o precyzyjną odpowiedź w sprawie wymagań kwalifikacyjnych nauczycieli prowadzących zajęcia wczesnego wspomagania. Czy surdopedagog musi skończyć studia w zakresie wczesnego wspomagania, jeżeli ma prowadzić zajęcia z dzieckiem z wadą słuchu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka odeszła z pracy w dn. 30.11.2009 r. na podst. art.23.1 p.3 oraz ust. 2 p.3 Karty Nauczyciela (orzeczenie lekarskie o niezdolności do pracy). W dniu 04.01.2010 r. ówczesny dyrektor przyznał jej jednorazową odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Od dnia odejścia z pracy osoba ta nigdzie nie pracowała i przez pewien czas nie pobierała ani renty, ani emerytury. Rentę inwalidzką otrzymała dopiero po kilku miesiącach. Obecnie ma orzeczenie o niepełnosprawności, pobiera też rentę. Czy w tej sytuacji należą się jej świadczenia z funduszu socjalnego? Od dnia odejścia z pracy nie była objęta opieką socjalną. Czy zapis w ustawie z dn. 04.03.1994 r. o zakładowym funduszu socjalnym, że uprawnionymi osobami są emeryci i renciści - byli pracownicy, dotyczy tylko osób, które odeszły z pracy bezpośrednio na emeryturę lub rentę, czy też, tak jak w jej przypadku, kiedy otrzymali rentę dopiero po jakimś czasie?
Jeżeli należą się jej świadczenia z ZFŚS, to co należy zrobić, aby je dostała?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe