Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W przedszkolu niepublicznym integracyjnym mamy podpisane umowy o współpracy ze specjalistami tj. logopedą i fizjoterapeutą. Specjaliści Ci nie są nauczycielami, nie mają przygotowania pedagogicznego, czy wobec powyższego musimy ich zatrudnić na umowę o pracę?
Osoby bez kwalifikacji nauczyciela (w szczególności bez przygotowania pedagogicznego), czyli specjaliści na stanowiskach niepedagogicznych, mogą być zatrudniani na umowy cywilnoprawne, w tym na umowy zlecenia lub o świadczenie usług w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej – art. 750 w zw. z art. 734 i n. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r., poz. 1025 ze zm.), jednak pod warunkiem, że wykonywanie przez nich zadań nie odbywa się w warunkach typowych dla stosunku pracy, czyli pod kierownictwem pracodawcy oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę – art. 22 § 1 - § 12 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel mianowany mojej szkoły przebywał na urlopie bezpłatnym 1 miesiąc. Od października wraca do pracy. Przed urlopem zatrudniony był na pełen etat. Czy mogę zatrudnić go na niepełny etat (16/18) z uwagi na brak godzin dydaktycznych? Proszę o szybką odpowiedź oraz podanie podstawy prawnej. W przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela nie można zmienić w październiku wymiaru godzin na mniejszy. W szkołach feryjnych obowiązuje trzymiesięczne wypowiedzenie ze skutkiem na koniec roku szkolnego. Nauczyciel mianowany może wyrazić zgodę na ograniczenie wymiaru zatrudnienia w trybie art. 22 KN. W związku z tym, że w razie odmowy stosuje się przepisy art. 20 KN (czyli zwolnienie), propozycja ograniczenia etatu musi nastąpić odpowiednio wcześniej, aby móc zastosować okres wypowiedzenia (3 miesiące lub skrócony - 1-miesięczny, ale też ze skutkiem na koniec roku szkolnego).
Warunek rozwiązania umowy z końcem roku szkolnego nie dotyczy nauczycieli szkół nieferyjnych, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego oraz nauczycieli szkół, w których zakończenie cyklu kształcenia następuje w trakcie roku szkolnego. W takich przypadkach obowiązują jednak okresy wypowiedzenia. Jedyną możliwością zmiany wymiaru godzin nauczycielowi szkoły feryjnej w trakcie roku szkolnego jest porozumienie stron. Jeżeli jednak sprawa dotyczy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, musiałoby nastąpić rozwiązanie stosunku pracy i nawiązanie nowego - na podstawie umowy o pracę. Czy w takim razie powinienem zatrudnionemu nauczycielowi mianowanemu na 16/18, płacić wynagrodzenie za pełen etat czyli 18/18?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak długo pracownik może chorować, aby jego usprawiedliwiona nieobecność w pracy z powodu choroby nie skutkowała możliwością rozwiązania z nim umowy o pracę? Zwolnienie lekarskie 6-miesięczne i powrót na kilka dni do pracy… i kolejne zwolnienie kilkumiesięczne, i znów do pracy — jak długo można tak postępować?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony z mianowania złożył podanie z prośbą o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na cały rok szkolny 2019/2020. Przyczyną złożenia podania jest fakt, że nauczyciel w tym czasie będzie świadczył pracę (na podstawie umowy o pracę) w innej szkole. Czy mogę na taki urlop wyrazić zgodę podając taką przyczynę? Czy muszę takiego nauczyciela przyjąć po urlopie bezpłatnym?
- Czy ograniczenie zatrudnienia może trwać dłużej niż 1 rok szkolny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Obecnie pracuję jako dyrektor zespołu szkół w skład którego wchodzą szkoła podstawowa 6 letnia i gimnazjum , łącznie w zespole jest 10 oddziałów i mam wicedyrektora. Czy przy 10 oddziałach po przekształceniu w ośmioklasową szkolę podstawową z oddziałami gimnazjalnymi będę mogła powołać wicedyrektora nadmieniam, że łącznie będę mięć 10 oddziałów?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe