Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W przypadku likwidacji przedszkola niepublicznego z dniem 31 sierpnia- czy rozwiązanie umowy najmu pomieszczeń na przedszkole możliwe jest z dniem 31 lipca? Czy w takim przypadku możliwe jest wykreślenie przedszkola z ewidencji placówek oświatowych z dniem 31 sierpnia? Czy możliwe jest zakończenie umów o pracę z nauczycielami z dniem 31 sierpnia? Wg umów z rodzicami o świadczenie usług przedszkolnych - miesiąc sierpień jest miesiącem wolnym, za który nie ponoszą opłat czesnego.
Możliwość rozwiązania umowy najmu z dniem 31 lipca jest uzależniona od treści umowy najmu i okresu, na jaki umowa została zawarta. Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, najemca może wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie i z zachowaniem okresu wypowiedzenia wskazanego w umowie lub ze skutkiem natychmiastowym, jeśli umowa taką możliwość dopuszcza. W przypadku, gdy umowa została zawarta na czas nieoznaczony, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego, chyba że umowa przewiduje krótszy lub dłuższy okres wypowiedzenia (art. 673 § 3 i art. 688 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Dz. U. z 2014 r., poz. 121). Za porozumieniem stron dopuszczalne jest rozwiązanie umowy w terminie zgodnie ustalonym przez strony. Jeśli więc zgodnie z umową nie można jej rozwiązać dniem 31 lipca, należy podjąć negocjacje i próbę rozwiązania w trybie porozumienia.
Ponieważ niepubliczna jednostka oświatowa może zostać zlikwidowana z dniem 31 sierpnia, nie może zostać wykreślona z ewidencji wcześniej – z dniem 31 lipca, chyba że przez okres 3 miesięcy w trakcie roku szkolnego przedszkole nie prowadziło działalności dydaktycznej (art. 84 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z póź. zm.).
Okres wypowiedzenia umów o pracę nauczycieli jest uzależniony od posiadanego przez nich stażu pracy w niepublicznym przedszkolu. Jeśli wśród nich są osoby uprawnione do skorzystania z trzymiesięcznego wypowiedzenia (które przepracowały 3 lata w tym przedszkolu), pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umów o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 pełnego kalendarzowego miesiąca. W takim przypadku nauczycielom przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia (art. 36 [1] ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, Dz. U. z 2014 r., poz. 1502).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Poradnie psychologiczno-pedagogiczne wydając orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego nie wypisują wszystkich możliwych placówek do których dziecko może uczęszczać np. do innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego. Czy w związku z tym pomimo tego rodzic może zapisać dziecko do placówki, która nie jest wymieniona na orzeczeniu w zaleceniach? a spełnia najwięcej zaleceń do pracy z dzieckiem niepełnosprawnym w okolicy?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Od dnia 18 maja 2020 r. ponownie mają być prowadzone zajęcia rewalidacyjne w formie stacjonarnej. Czy w związku z tym w przedszkolu niepublicznym nie można już prowadzić zajęć terapeutycznych w formie zdalnej? Czy możliwe jest prowadzenie tych zajęć w formie stacjonarnej lub zdalnej w zależności od decyzji rodzica?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakim terminem powinniśmy posługiwać się w szkole podstawowej - "półrocze" czy "semestr"?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli uczeń uczęszczał na zajęcia WF w klasie pierwszej a w drugiej i trzeciej był zwolniony to powinien na świadectwie końcowym otrzymać ocenę z pierwszej klasy?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- N - l, wychowawca zatrudniony jest w młodzieżowym ośrodku wychowawczym - placówka nieferyjna całodobowa, w wymiarze 24 godz.tygodniowo. Czy taki nauczyciel sprawujący opiekę nocną w godz 22:00-6:00 może nie uczestniczyć w posiedzeniu Rady Pedagogicznej, które odbywa się o godz. 14:30 tego samego dnia. Nauczyciel argumentuje to, tym, że jest po dyżurze nocnym i powinien mieć 11 godzin przerwy.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe