Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W Rozporządzeniu dot. kwalifikacji nauczycieli z dnia 1 sierpnia 2017 r. jest następujący przepis:§ 28. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia, którym na podstawie dotychczasowych przepisów uznano ukończony kierunek (specjalność) studiów za zbliżony do nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki.Moje pytanie dotyczy konkretnej sytuacji: Nauczyciel ma uznane przez dyrektora w roku 1999 kwalifikacje do nauczania fizyki - tzn. do nauczania w gimnazjum. Co należy zrobić, aby mógł uczyć w szkole podstawowej, jakie kroki powinien podjąć dyrektor w tej sprawie?
Nauczyciel w szkole podstawowej na podstawie uznania kwalifikacji może uczyć jedynie w klasach gimnazjalnych (jeśli są prowadzone w danej szkole podstawowej w związku z reformą oświaty), ponieważ uznanie kwalifikacji dotyczy jedynie szkoły typu określonego w dokumencie uznania. W związku z brakiem pełnych kwalifikacji do nauczania w klasach szkoły podstawowej, nauczyciel mógłby prowadzić zajęcia jedynie w samorządowej szkole podstawowej za zgodą kuratora oświaty (udzieloną na wniosek dyrektora szkoły podstawowej) i przez czas wyznaczony w tej zgodzie (art. 10 ust. 9 w zw. z ust. 7 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Chcę zatrudnić do Ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego pielęgniarkę, a mam tylko 24 wychowanków, jak to zrobić? Nie wiem jak się za to zabrać, na jaki czas (etat) mogę jakie przepisy, gdzie szukać podstaw, błagam o pomoc. Mam dzieci ze sprzężeniami, jedno wymaga cewnikowania.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w świetle rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie kwalifikacji, nauczyciel, który ukończył studia magisterskie z języka obcego a następnie studia podyplomowe w zakresie kształcenia zintegrowanego (2001 r.), posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolu?
- Mam dylemat związany z wypłatą nagrody jubileuszowej dla pracownika odchodzącego na świadczenie kompensacyjne. Do nabycia prawa do tej nagrody będzie brakowało pracownikowi osiem miesięcy. Czy w tej sytuacji należy ją wypłacić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam bardzo dziękuję za odpowiedź. Rozumiem , że nauczycielom, którym udzieliłam urlopu bezpłatnego na ich prośbę, czyli nie z art.17 ani art. 70 KN w razie redukcji etatu nie przysługuje gratyfikacja finansowa , mimo, że są nauczycielami mianowanymi. Czy dobrze zrozumiałam.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest na zastępstwo za przybywającą na urlopie macierzyńskim nauczycielkę. Urlop macierzyński kończy się 24 kwietnia 2016r. Nauczycielka bezpośrednio po zakończeniu urlopu odbiera urlop uzupełniający za 2014 i 2015 r. Ze względu na konieczność zapewnienia właściwej organizacji pracy szkoły chcę, by zastępujący nauczyciel pełnił zastępstwo do końca roku szkolnego. 1. Czy umowa z nauczycielem musi być zawarta do 24 czerwca,czy do 30 czerwca (nauczyciel mógłby otrzymać trzynastkę); 2. Czy umowa na zastępstwo (do czasu powrotu Pani XXXX) jest wystarczająca,czy wymagana jest nowa umowa lub aneks?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe