Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W starej podstawie programowej podany był minimalny wymiar godzin do zrealizowania. W jaki sposób liczymy zaplanowane i zrealizowane godziny z danego przedmiotu do nowej podstawy programowej. Czy ilość zrealizowanych godzin z matematyki np. w klasie 4 - mnożymy ilość godzin w tygodniu przez ilość tygodni w roku szkolnym?
RAMOWE PLANY NAUCZANIA oparte są na tygodniowym wymiarze godzin. Oznacza to, że zwalnia dyrektorów szkół z konieczności opracowywania szkolnych planów nauczania. Na podstawie ramowego planu nauczania dyrektor opracuje tygodniowy rozkład zajęć. Zatem dyrektor szkoły, uwzględniając ramowy plan nauczania, ustala dla poszczególnych klas i oddziałów tygodniowy rozkład zajęć, a w szkołach dla dorosłych prowadzących zajęcia w formie zaocznej – semestralny rozkład zajęć:1) obowiązkowych zajęć edukacyjnych;2) zajęć z wychowawcą;3) zajęć rewalidacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych;4) zajęć z zakresu doradztwa zawodowego;5) zajęć, o których mowa w § 2 ust. 3.Obowiązkowe zajęcia edukacyjne z zakresu kształcenia ogólnego mogą być zestawione w blok przedmiotowy, w ramach którego jest prowadzone zintegrowane nauczanie treści i umiejętności z różnych dziedzin wiedzy, realizowane w toku jednolitych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem zapewnienia realizacji celów kształcenia i treści nauczania wynikających z podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz zachowania wymiaru godzin poszczególnych obowiązkowych zajęćedukacyjnych na danym etapie edukacyjnym.Obowiązkowe zajęcia edukacyjne z zakresu kształcenia w zawodzie ustala dyrektor szkoły. W liceum ogólnokształcącym i technikum przedmioty ujęte w podstawie programowej kształcenia ogólnego w zakresierozszerzonym mogą być realizowane w oddziale, grupie oddziałowej i grupie międzyoddziałowej, a za zgodą organu prowadzącego – także w grupie międzyszkolnej.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół, w szczególności § 4.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel, który zatrudniony był w okresie 1 lutego–26 czerwca, 25 sierpnia wystąpił do dyrektora z wnioskiem o dokonanie oceny pracy. Czy dyrektor musi dokonać tej oceny?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy mała placówka jednooddziałowa, w której pracuje dyrektor jako nauczyciel w pełnym wymiarze godzin25/25, nauczyciel uzupełniający etat z innej placówki 17/25 i katecheta 1godz.musi posiadać radę pedagogiczną?Jak w takiej placówce powinien wyglądać plan nadzoru pedagogicznego?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy "zwolnienie" ucznia z drugiego języka lub zajęć wychowania fizycznego to decyzja administracyjna? Spotkałam się ostatnio z praktyką wydawania zwolnień przez Dyrektora szkoły. Wydanie którego dokumentu jest więc prawidłowe?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie zakresu obowiązków, jaki powinien mieć w MOW-ie kierownik do spraw opieki i wychowania oraz wicedyrektor?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy przedszkole, do którego trafiło dziecko z orzeczeniem o kształceniu specjalnym lub wwr musi wypełnić absolutnie wszystkie zalecenia z orzeczenia tj. czy może pominąć (po uzgodnieniu z rodzicem) np. jeden rodzaj terapii? Ponadto czy w sytuacji, gdy nie można na terenie przedszkola odbyć jakiegoś typu terapii, np. terapii SI bądź hipoterapii, jest możliwość jej realizacji przez inny podmiot - terapia zewnętrzna? Za którą przedszkole zapłaci na podstawie np. wystawionej przez ten podmiot faktury? Czy jest konieczność, aby między przedszkolem a podmiotem realizującym terapię była podpisana umowa o współpracy i czy jest ona wtedy wystarczającym dokumentem potwierdzającym, iż to przedszkole sprawuje nadzór nad prowadzoną terapią. Czy przedszkole ma też obowiązek zatrudnić na umowę o pracę bądź zlecenie osobę wykonującą daną terapię?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe