Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W statucie przedszkola niepublicznego jest zapis:"w przedszkolu, w razie potrzeby może być organizowana grupa żłobkowa dla dzieci w wieku 2 lat, licząca 15 dzieci, mająca na cel złagodzenie warunków adaptacji w Przedszkolu". Czy taki zapis jest zgodny z prawem?
Powyższy zapis narusza art. 14 ust. 1 i ust. 1b UoSO (od dnia 1 września 2017 r. art. 31 ust. 1 i 3 PO), ponieważ dzieci w wieku 2 lat nie są objęte wychowaniem przedszkolnym. Jest również sprzeczny w szczególności z art. 26 i art. 27 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, Dz.U.2016.157, ponieważ prowadzenie żłobka (bez względu na używaną nazwę „oddział żłobkowy”) jest regulowaną działalnością gospodarczą, dodatkowo wymagająca uzyskania odrębnego wpisu do ewidencji prowadzonej przez gminę oraz spełnienia m.in. warunków lokalowych i kadrowych z art. 15 – 18 i art. 24 ww. ustawy, a liczba dzieci w grupie nie może przekraczać 8 osób pod opieką jednego opiekuna (art. 15 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel wychowania przedszkolnego (przygotowanie pedagogiczne zgodne z kierunkiem studiów), który ukończył jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia w specjalności psychologia kliniczna może pracować w przedszkolu na stanowisku psychologa?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który ukończył studia podyplomowe w zakresie wychowania fizycznego dla nauczycieli posiadających przygotowanie pedagogiczne, posiada kwalifikacje do prowadzenia zajęć gimnastyki korekcyjnej? W programie studiów miał przedmiot: Korekcja wad postawy – 15 h (5 h wykład, 10 h ćwiczenia).
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Rodzice ucznia klasy VI są zdecydowani złożyć wniosek o zwolnienie ucznia z nauki drugiego języka obcego od VII klasy. Uczeń posiada orzeczenie o niepełnosprawności sprzężonej ze względu na słaby wzrok i słaby słuch, przy czym w orzeczeniu nie ma zapisu o potrzebie takiego zwolnienia. Czy mogę jako dyrektor zwolnić ucznia na podstawie wniosku rodzica? Czy jest gdzieś wzór takiego wniosku?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W rozporządzeniu Men z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie organizowania kształcenia niepełnosprawnych i niedostosowanych, w par. 2 ust. 1 i 2 mowa jest o organizacji kształcenia uczniów niepełnosprawnych i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Jaka jest różnica pomiędzy nauczaniem uczniów niepełnosprawnych w integracji z uczniami pełnosprawnymi i w szkole najbliżej miejsca zamieszkania a kształceniem uczniów zagrożonych niedostosowaniem w integracji ze środowiskiem rówieśniczym?
Skąd taki rozdział i co oznacza w praktyce?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kroki musi podjąć przedszkole w przypadku otrzymania opinii w sprawie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka? Wiem, że trzeba powołać zespół... jednakże proszę o fachową odpowiedź jak to ma wyglądać i jakie dokumenty trzeba sporządzić do tej opinii?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe