Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole funkcjonuje Internat, na czas matur dyrektor w szkole zarządził dni wolne. W związku z powyższym w internacie nie ma młodzieży co za tym idzie nie pobierają posiłków, nie korzystają z ciepłej wody itp. W tych dniach praca kuchni, palacza, sprzątaczki i intendenta pozostaje pod znakiem zapytania. Dyrektor planuje wysłać pracowników w tym czasie na trzy dni urlopu. Dni te nie zostały uwzględnione w planie urlopów. W szkole nie działa żadna organizacja związkowa, ale taki plan co roku się tworzy. Czy w planie urlopów można uwzględnić tylko zaplanowany przez pracownika 14 dniowy okres nieprzerywalnego wypoczynku, pozostawić 4 dni do wykorzystania na żądanie pracownika, a pozostałe dni zostawić do wskazania przez dyrektora np. z miesięcznym wyprzedzeniem?
Nie można w sposób zaproponowany w pytaniu zaplanować pracownikom urlopu. Bez względu na to, czy w zakładzie pracy tworzy się plan urlopów czy nie, terminy urlopów ustala się biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy (czyli niedopuszczenie do braków kadrowych w określonym czasie).
Jeżeli pracownicy, o których mowa w pytaniu zgodzą się na wykorzystywanie urlopu wypoczynkowego w wymiarze kilku dni w maju (w okresie matur), to można każdego roku taki urlop planować. Nie można jednak jednostronnie decydować o terminach urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy organ prowadzący szkołę ma prawo wezwać w trybie natychmiastowym dyrektora i wicedyrektorów do swojej siedziby, nie uwzględniając faktu, że aktualnie prowadzą zajęcia z uczniami i jednocześnie szkoła pozostaje bez nadzoru. Nadmieniam, że nie było powodów do takiego wezwania. Czy dyrektor mógł odmówić i żądać ustalenia godziny, która nie kolidowałaby z zajęciami prowadzonymi zgodnie z planem lekcji.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik w lutym 2017 r. przedstawił dokumenty potwierdzające zakończone okresy zatrudnienia i tym samym udokumentował 20-letni staż pracy. W związku z zaistniałą sytuacją została mu wypłacona nagroda jubileuszowa za 20 lat pracy w wysokości 75% wynagrodzenia miesięcznego. Ten sam pracownik na podstawie dokumentów prawo do kolejnej nagrody jubileuszowej (za 25 lat pracy) w wysokości 100% nabywa w grudniu 2021 r. Czy nagrodę temu pracownikowi płacimy w grudniu, tak jak wynika z dokumentacji, czy czekamy do lutego i płacimy w momencie, kiedy faktycznie minie 5 lat od poprzedniej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy koniecznym jest, aby dyrektor szkoły NA PIŚMIE zawarł poszczególne dziedziny kierowania placówką oświatową, które powierza wicedyrektorowi? Czy koniecznym jest, aby wicedyrektor szczegółowe upoważnienie w tej sprawie miał na piśmie, czy też wystarczy USTNA FORMA powierzenia konkretnych obowiązków, np. nadzorowanie codziennego czasu pracy i realizacji planu urlopowego przez pracowników administracyjno-obsługowych zgodnie ze stosownymi przepisami w tym zakresie, częściowe powierzenie sprawowania czynności związanych ze sprawowaniem nadzoru pedagogicznego, nadzorowanie prawidłowego prowadzenia wewnątrzszkolnej dokumentacji wycieczkowej, itp.? Zgodnie z zapisami KN, czas pracy dyrektora szkoły, który jednocześnie jest nauczycielem, nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. Czy zgodnie z przepisami dyrektor lub wicedyrektor powinien być obecny na terenie placówki w czasie trwania zajęć organizowanych przez szkołę (obowiązkowych lekcji lub zajęć pozalekcyjnych, np. kół zainteresowań, zajęć wyrównawczych, gimnastyki korekcyjnej itp.)? Jeśli tak, to w jaki sposób należy zorganizować pracę szkoły zgodnie z przepisami, gdy nie ma fizycznej możliwości "zamknięcia" wszystkich zajęć z uczniami w ciągu 40 godzin zegarowych tygodniowo? Jeśli nie, to kto zgodnie z przepisami podejmuje decyzje na terenie szkoły w sytuacjach nagłych/nieprzewidzianych, gdy sytuacja taka nastąpi w czasie obecności uczniów w szkole, a dyrektora nie ma już w pracy? Czy nauczyciel ma prawo odmowy przyjęcia godziny zleconej (zastępstwo na lekcji) w sytuacji nagłej, gdy inny nauczyciel niespodziewanie poinformował szkołę np. o nieplanowanej wizycie u lekarza i związanym z nią zwolnieniem lekarskim, a to z kolei narzuca konieczność zapewnienia przez szkołę opieki uczniom?
- dot. badania lekarskiego wstępnego nauczyciel
Czy nauczyciel zatrudniony w obrębie tej samej gminy, jest zobowiązany w momencie przyjmowania do nowej placówki (szkoły) do przeprowadzenia nowych badań lekarskich - wstępne - jeżeli posiada aktualne badanie okresowe - lekarskie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Na jakiej podstawie należy rozwiązać umowę z księdzem uczącym religii w szkole, który był zatrudniony na podstawie skierowania (na podstawie kan. 805 kodeksu Prawa Kanonicznego) i został przeniesiony do innej parafii. Co należy wypisać w świadectwie pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe