Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole jest dwóch wicedyrektorów. Kto decyduje o tym, który z nich zastępuje nieobecnego dyrektora "w pełnym zakresie obowiązków"? [art. 68 ust. 9 - prawo oświatowe]Czy potrzebne jest dodatkowe upoważnienie dla jednego z nich (od kogo)? Nieobecność trwa od grudnia 2017 roku i potrwa do końca roku szkolnego. Jaką pieczątką powinien się posługiwać 'wicedyrektor" czy z "upoważnienia dyrektora"?
Podczas nieobecności dyrektora w szkole, zastępuje go wicedyrektor. Za zgodą organu prowadzącego, w szkole mogą być utworzone dodatkowe stanowiska wicedyrektorów lub inne stanowiska kierownicze.
O tym, kto w pierwszej kolejności zastępuje dyrektora, decyduje zatem przydział poszczególnych stanowisk wicedyrektorów - zapis w statucie, regulaminie pracy, zakres obowiązków. Wicedyrektor, również w przypadku zastępowania dyrektora podczas jego nieobecności, używa własnej pieczątki, co wynika wprost z art. 38 ust. 9 ustawy - Prawo oświatowe (w przypadku nieobecności dyrektora szkoły zastępuje go wicedyrektor). Nie jest to zatem zastępowanie z upoważnienia dyrektora, lecz w ramach swoich ustawowych kompetencji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor szkoły może zwrócić się do biskupa diecezjalnego o cofnięcie skierowania do nauczania religii dla katechety na podstawie negatywnej oceny pracy po wizytacji diecezjalnej?
- Czy nauczyciel gimnazjum przeniesiony do szkoły podstawowej na podst. art.18KN może żądać wydania świadectwa pracy za okres pracy w gimnazjum i na jakiej podstawie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Powtarzam moje pytanie: " Witam. Kto odpowiada za stan czystości w kuchni prowadzonej przez ajenta? Czy szkoła powinna kontrolować stan kuchni? Proszę o podstawę prawną." oraz Państwa odpowiedź: "Wynajmując ajentowi pomieszczenia szkolne w celu prowadzenia jego działalności, szkoła nie prowadzi już własnej stołówki. Nie ma zatem żadnego obowiązku kontrolowania stanu kuchni. Odpowiedzialnym za stan czystości jest teraz ajent, który prowadzi tam swoją działalność na podstawie umowy podpisanej z dyrektorem szkoły. To tak samo, jak w przypadku wynajmowania pomieszczeń szkolnych w celu prowadzenia przez osobę z zewnątrz sklepiku. Za jakość produktów tam sprzedawanych oraz stan czystości odpowiada osoba wynajmująca i prowadząca działalność. Instytucją, która może kontrolować punkty gastronomiczne jest sanepid. " Dostaliśmy zalecenia z Organu Prow, by kontrolować sklepiki szkolne, mimo, że są wynajmowane przez ajentów. W związku z tym proszę ponownie o podanie podstawy prawnej Państwa odpowiedzi na moje pytanie.
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo w okresie od 1 września 2010 - 16 czerwca 2011 r. należy wypłacić 13-stkę za okres od 1 stycznia 2011 - 16 czerwca 2011. Jeśli tak to proszę o podstawę prawną . Dziękuję
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie mogą być skutki dla dyrektora w przypadku braku zawiadomienia wyższej, powiatowej organizacji związkowej ZNP, a powiadomienie niższej tj. prezesa grupy związkowej ZNP działającej w szkole?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe