Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole zatrudniany jest od 2006 roku pracownik w charakterze opiekuna młodzieży dojeżdżającej i pomocy w sekretariacie. Pracuje w pełnym wymiarze godzin na czas określony od września do czerwca. Otrzymuje wynagrodzenie minimalne zgodnie z Regulaminem Wynagradzania Pracowników Samorządowych. Składa się ono tylko z wynagrodzenia zasadniczego (zgodnie z zawartymi umowami o pracę). Pracownik zwrócił się do pracodawcy o wyrównanie i wypłacenie dodatku stażowego za okres od 01.05.2013 r. do 01.05.2016r. Czy takie wyrównanie mu się należy?
Na podstawie art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych, dodatek za wieloletnią pracę przysługuje po 5 latach pracy w wysokości wynoszącej 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Wcześniejszejsze przepisy również dawały pracowniom samorządowym prawo do dodatku za wysługę lat na identycznych zasadach.
Zgodnie z powyższym Państwa pracownik po przepracowaniu 5 lat (w 2012 roku) powinien mieć naliczany dodatek stażowy. Wypłata należnego dodatku stanowi roszczenie ze stosunku pracy, które na podstawie art. 291 § 1 kodeksu pracy ulega przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym stało się wymagalne. Pracownik ma zatem prawo żądać wypłaty należnego składnika wynagrodzenia z wyrównaniem do 3 lat wstecz.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Gmina zawarła umowy z osobami pełniącymi funkcje nauczycieli w szkole podstawowej. W ramach tych umów zleceń zleceniobiorcy świadczą usługi edukacyjne w tej szkole, obejmujące przeprowadzenie zajęć dodatkowych dla uczniów klas I - III w ramach projektu POKL: zajęcia dla dzieci ze specjalnymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym zagrożonych dysleksją prowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych prowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, zajęcia socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne prowadzi pedagog z przygotowaniem pedagogicznym, zajęcia z gimnastyki korekcyjnej prowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej posiadający uprawnienia do gimnastyki korekcyjnej. Czy zakres czynności zleceniobiorców a więc nauczycieli zatrudnionych w szkole , określonych w awartych umowach cywilnoprawnych jest taki sam lub choćby rodzajowo podobny, jak zakres czynności wynikający z umów o pracę? Ta informacja jest niezbędna w kwestii ustalenia czy zleceniobiorcy - nauczyciele w ramach umów zleceń wykonują na rzecz swojego pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy czyli szkołą podstawową.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy, z którym zawarta została umowa na czas określony tj . od 1.09.2010 do 30.06.2011 (na czas zastępstwa za nauczyciela przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia) zwrócił się z prośbą do pracownika kadr oraz do dyrektora, aby przygotowano podpisanie aneksu i przedłużyć umowę do 31 sierpnia 2011 r. Czy prawnie jest do możliwe? Czy nauczyciel ten będzie mógł rozpocząć staż na kolejny stopień awansu zawodowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni urlopu przysługuje: 1. nauczycielowi przedszkola zatrudnionemu w wymiarze 15/25, pracującemu 4 dni w tygodniu? 2. Pracownikowi obsługi zatrudnionemu w wymiarze 1/2 etatu, pracującemu 5 dni w tygodniu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony od 1 września 2015r. do 03. stycznia 2016r. na zastępstwo. Czy za ten okres przysługuje mu prawo do urlopu jeśli tak, to w jakim wymiarze? To nie jest jego pierwsza praca, jako nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc prawną: Ile godzin powinien formalnie pracować łącznie nauczyciel, który ma w szkole 1,5 etatu (27 godzin); A) do 40 godzin, B) do 60 godzin (proporcjonalnie), C) 40 godzin + 9 dydaktycznych ponadwymiarowych. Jaką podstawą prawną posłużyć się na spotkaniu z rada pedagogiczną?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe