Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z błędnie zawartą umową na zastępstwo (podstawa prawna była właściwa lecz brakowało zapisu, że zastępstwo jest na czas pełnienia funkcji dyrektora), czwarta umowa z nauczycielem kontraktowym na czas określony została za porozumieniem stron przekształcona w umowę na czas nieokreślony w dniu 1 września 2015r. 31 sierpnia 2016r. kończy mi się okres powołania na stanowisko dyrektora. Nie mam pewności, że organ prowadzący przedłuży mi powołanie na stanowisko dyrektora bez konkursu, a jeśli będzie konkurs, to nie wiadomo czy zostanę dyrektorem. Powinnam więc zaplanować w projekcie arkusza etat dla siebie. Wtedy dla tej nauczycielki nie mam nawet 1/4 etatu matematyki (na takie stanowisko była zatrudniona). Jak mam zgodnie z przepisami prawa wypowiedzieć umowę i czy to jest możliwe, jeśli ta Pani przebywać będzie na urlopie macierzyńskim? Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.
W przypadku, gdy nauczycielka będzie przebywała na urlopie macierzyńskim, nie będzie możliwości rozwiązania z nią umowy o pracę. Zgodnie z art. 177 § 4 kodeksu pracy, rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.
Karta Nauczyciela nie zawiera przepisów dot. macierzyństwa (ciąża i urlop macierzyński), trzeba więc stosować przepisy kodeksu pracy.
W opisanej sytuacji, musi Pani zaplanować w projekcie organizacyjnym godziny zarówno dla nauczycielki, jak i dla siebie. Należy przeanalizować sytuację kadrową w szkole - kto czego może uczyć, komu jakie godziny można zabrać i przekazać innemu nauczycielowi, czy jest możliwość uzupełniania etatu w innej szkole.
W przypadku nie korzystania z urlopu macierzyńskiego, nauczycielce można wypowiedzieć warunki pracy i płacy (wypowiedzenie zmieniające z pełnego etatu na określoną liczbę godzin) na podstawie przepisów kodeksu pracy. Należy tutaj zachować 3-miesięczny okres wypowiedzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dyrektor udzielił nauczycielowi urlopu na poratowanie zdrowia, na okres od 01.09.2013 do 31.08.2014 r. W trakcie trwania urlopu nauczyciel pozyskał informację, że nabył prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Taką informację przekazał dyrektorowi szkoły w ostatnim tygodniu maja 2014 r. Czy nauczyciel może przejść na emeryturę bezpośrednio po zakończeniu urlopu zdrowotnego, czy też powinien wrócić do pracy, a jeśli tak, to na jaki okres? Czy dyrektor może przerwać nauczycielowi urlop zdrowotny na wniosek nauczyciela? Jaka, w przypadku przejścia na wcześniejszą emeryturę, powinna być forma rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem, który przebywa na urlopie zdrowotnym? Czy umowę o pracę można rozwiązać "z dnia na dzień", na wniosek nauczyciela, np. na zasadzie porozumienia stron?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Konserwator pracuje na 0.5 etatu i po przebyciu 182 dni wykorzystał urlop wypoczynkowy. W czasie urlopu złożył wniosek o tzw., wczasy pod gruszą'' . Na urlopie złożył podanie o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z uwagi na stan zdrowia. Dodam,że jest rencistą od kilkunastu lat. od 17 maja 2017r. nie jest pracownikiem. Rodzina pyta dyrektora dlaczego nie otrzymał świadczenia a dopełnił wymagania zawarte w regulaminie ZFŚS tj. złożył gdy był na początku urlopu i był pracownikiem. Do księgowości wniosek o wczasy dotarł 12 czerwca i księgowość jest zdania,że w dniu 12 czerwca nie był pracownikiem. Czy dyrektor wydając polecenie na piśmie wypłatę należnego świadczenia popełnił błąd? Jest nie dopełnienie formalności po stronie szkoły, a nie widzę błędu konserwatora.
- Witam bardzo dziękuję za odpowiedź. Rozumiem , że nauczycielom, którym udzieliłam urlopu bezpłatnego na ich prośbę, czyli nie z art.17 ani art. 70 KN w razie redukcji etatu nie przysługuje gratyfikacja finansowa , mimo, że są nauczycielami mianowanymi. Czy dobrze zrozumiałam.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dnia 26 listopada 2014 r. uzyskał akceptację komisji kwalifikacyjnej na stopień nauczyciela dyplomowanego. Po egzaminie uzyskał zaświadczenie potwierdzające ten fakt. Czy na podstawie tego zaświadczenia można podwyższyć wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela od 1.01.2015 r. Czy musi przedstawić akt nadania stopnia awansu zawodowego?
- Czy w niepublicznym ośrodku rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczym można zawrzeć umowę z psychologiem prowadzącym własną działalność, który wystawi fakturę za prowadzenie zajęć? Jeżeli tak, to czy wykazuję psychologa w SIO oraz czy obowiązuje mnie ograniczenie stawki wynagrodzenia za godzinę pracy tego psychologa?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe