Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku ze zmianami prawa w zakresie udzielania zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem i możliwości wykorzystania opieki w formie godzinowej (zamiast 2 dni) proszę o informację. Jak rozliczyć "godzinowo" nauczyciela w sytuacji kiedy w planie zajęć w określone dni wypada 2 lub 3 godziny planowe, wybiera dzień kiedy ma np. 2 godziny to czy de facto może skorzystać z 8 dni?
Od dnia 2 stycznia 2016 r. nauczyciel zatrudniony na pełen etat może wykorzystać w danym roku kalendarzowym 2 dni albo 16 godzin opieki nad dzieckiem do 14 lat (art. 188 § 1 KP). Ten drugi sposób korzystania ze zwolnień od pracy oznacza możliwość wybierania opieki przez części dni, aż do wyczerpania przysługującej puli (nawet 16 x 1 godzina lub 8 x 2 godziny). Ponieważ czas pracy nauczyciela obejmuje nie tylko godziny dydaktyczne, ale również inne zadania i czynności, opieka nad dzieckiem jest rozliczana w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy, a nauczyciel wskazuje, czy chce korzystać ze zwolnień od pracy w czasie godzin dydaktycznych, czy w trakcie innych zajęć.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik obsługi pracujący w przedszkolu otrzymał z ZUS decyzje o przyznaniu renty na 1,5 roku w związku z całkowitą niezdolnością do pracy. Czy jako pracodawca mam obowiązek rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem czy jest możliwość pozostawienia go w stosunku pracy np. na urlopie bezpłatnym? Czy jest jakieś rozwiązanie, które pozwoli na pozostawienie pracownika w zatrudnieniu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą feryjną. Nauczyciel, jako opiekun, w okresie wakacji w ramach projektu ERASMUS+ wyjeżdża na trzy tygodnie za granicę. Tam będzie otrzymywał "kieszonkowe" za opiekę nad młodzieżą. Nadmieniam, że to dyrektor kieruje nauczyciela.
Co z urlopem nauczyciela? Czy dyrektor szkoły będzie miał obowiązek udzielić nauczycielowi urlopu zaległego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na urlopie zdrowotnym od 1 września 2010 r. do 30 czerwca 2011 r.
Na czas jego nieobecności została zawarta umowa na czas zastępstwa na okres od 1 września 2010 r. - z adnotacją w umowie, że została ona zawarta na czas określony, obejmujący okres usprawiedliwionej nieobecności Pani …, spowodowanej przebywaniem na urlopie dla poratowania zdrowia. Szkoła jest placówką feryjną.
Nauczycielowi, który został zatrudniony na zastępstwo będzie przysługiwał ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Czy prawidłowym jest następujące wyliczenie dni niewykorzystanego urlopu do wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego?
56 dni – 14 dni (ferie zimowe) = 42 dni – 8 dni (okres od 23.06.2011 do 30.06.2011)
= 34 dni niewykorzystanego urlopu
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w wyliczeniu urlopu przysługującemu nauczycielowi zatrudnionemu od 1 lutego 2020 roku do 26 czerwca 2020 roku.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli w trakcie trwania umowy o pracę na czas nieokreślony nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego lub powstała możliwość zatrudniania nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony, stosunek pracy nauczyciela przekształca się w mianowanie, co dyrektor szkoły jest zobowiązany stwierdzić pismem. Czy poniższe pismo jest wystarczające ?
Informacja
o przekształceniu umowy o pracę w stosunek pracy na podstawie mianowania
W związku z.............................................................................................................................
(wskazać podstawę przekształcenia stosunku pracy z art. 10 ust. 5a KN np.: uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego w dniu..)
informuję, że na podstawie art. 10 ust. 5b ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela z dniem………………………….. (pierwszy dzień miesiąca kalendarzowego po spełnieniu przesłanek, o których mowa w art. 10 ust. 5a KN) Pana/Pani* stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe