Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik obsługi pracujący w przedszkolu otrzymał z ZUS decyzje o przyznaniu renty na 1,5 roku w związku z całkowitą niezdolnością do pracy. Czy jako pracodawca mam obowiązek rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem czy jest możliwość pozostawienia go w stosunku pracy np. na urlopie bezpłatnym? Czy jest jakieś rozwiązanie, które pozwoli na pozostawienie pracownika w zatrudnieniu?
Pracownik może korzystać z usprawiedliwionej nieobecności bez prawa do wynagrodzenia za pracę albo też na jego wniosek można jemu udzielić urlopu bezpłatnego - § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, Dz.U. z 2014 r., poz. 1632, art. 80 i art. 174 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zgodnie z art. 64 KN urlop wypoczynkowy nauczycieli zatrudnionych w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje w czasie trwania ferii i w wymiarze odpowiadającym długości ferii. Ferie letnie rozpoczynają się w dniu następującym po dniu zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych i kończą się z dniem 31 sierpnia (§ 3 ust. 1 pkt 2 i 4 rozporządzenia MEN z 11 sierpnia 2017 r). W szkołach ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznia do końca lutego; terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw ogłasza − po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty − minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, nie później niż do końca czerwca każdego roku poprzedzającego o dwa lata rok, w którym będą trwały ferie zimowe.
Czy, pomimo iż, nauczyciel nie może wykorzystać urlopu wypoczynkowego w innym terminie (nie dotyczy urlopu uzupełniającego) zobowiązany jest wypełnić wniosek urlopowy i uzyskać zgodę Dyrektora na wykorzystanie urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Gmina zawarła umowy z osobami pełniącymi funkcje nauczycieli w szkole podstawowej. W ramach tych umów zleceń zleceniobiorcy świadczą usługi edukacyjne w tej szkole, obejmujące przeprowadzenie zajęć dodatkowych dla uczniów klas I - III w ramach projektu POKL: zajęcia dla dzieci ze specjalnymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym zagrożonych dysleksją prowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych prowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, zajęcia socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne prowadzi pedagog z przygotowaniem pedagogicznym, zajęcia z gimnastyki korekcyjnej prowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej posiadający uprawnienia do gimnastyki korekcyjnej. Czy zakres czynności zleceniobiorców a więc nauczycieli zatrudnionych w szkole , określonych w awartych umowach cywilnoprawnych jest taki sam lub choćby rodzajowo podobny, jak zakres czynności wynikający z umów o pracę? Ta informacja jest niezbędna w kwestii ustalenia czy zleceniobiorcy - nauczyciele w ramach umów zleceń wykonują na rzecz swojego pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy czyli szkołą podstawową.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szanowni Państwo, w lutym bieżącego roku Rada Miasta i Gminy podjęła Uchwałę o przekazaniu przedszkola i gimnazjum pod stowarzyszenie (mniej niż 70 uczniów). Przedszkole i gimnazjum funkcjonowało do tej pory w zespole szkół wraz ze szkołą podstawową.Czy nauczyciele, którzy będą pracować tylko w gimnazjum lub przedszkolu prowadzonym przez stowarzyszenie (zmienia się organ prowadzący), obligatoryjnie otrzymują świadectwa pracy i odprawy gwarantowane przez Kartę Nauczyciela, czy też istnieje inna możliwość np. za porozumieniem stron, gdzie nauczyciele otrzymują świadectwo pracy, bez odpraw, czy też dyrektor nie wystawia świadectwa pracy, a nauczyciela przechodzą pod stowarzyszenie na podstawie porozumienia stron i tam mają zagwarantowane zatrudnienie. Jeśli tak, to czy prezes stowarzyszenie może w przyszłości wystawić świadectwo pracy nauczycielowi za okres przepracowany w szkole publicznej, np. 25 lat w szkole publicznej, pięć lat w stowarzyszeniu?
- Na podstawie art. 68 KN nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zatrudnienia może uzyskać urlop bezpłatny, a co z nauczycielem zatrudnionym na pół etatu lub trochę więcej? Czy do niego należy stosować Kodeks Pracy? Jeśli tak, to jakie ma uprawnienia urlopowe? Czy nauczycielom (zatrudnionym w pełnym i niepełnym wymiarze) przysługuje tzw. urlop na żądanie? Czy dyrektor musi udzielać w/w urlopów, czy jest to jego dobra wola?
- Jestem dyrektorem przedszkola, placówka nieferyjna od 1 września przejdę na emeryturę, ile urlopu przysługuje mi za rok 2015?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe