Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Wicedyrektor szkoły uległ wypadkowi w szkole. Przebywa na zwolnieniu lekarskim od 8.01.2018 do ( na razie) 9.03.2018. ? Od 1.03.2018 zgodnie z Uchwała Rady Miasta przyznaję nauczycielom nowy dodatek motywacyjny. Uchwała ta mówi, że niezdolność do pracy powyżej 30 dni jest jest jednoznaczna z utratą prawa do dodatku motywacyjnego. Nic nie mówi o przyczynach L4, np. po wypadku w pracy. Czy nieprzyznanie dodatku motywacyjnego w tym przypadku będzie zgodne z prawem? Obowiązki wicedyrektora, oprócz swoich obowiązków wykonują 2 inne osoby, które chciałabym za to docenić dodatkiem motywacyjnym?
Na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 1 KN organ prowadzący określa w regulaminie wynagradzania wysokość stawek dodatku motywacyjnego oraz szczegółowe warunki przyznawania tego dodatku. Skoro po upływie prawa do dodatku dyrektor rozważa możliwość ponownego jego przydzielenia wicedyrektorowi, zaś według regulaminu wynagradzania nauczycieli przesłankę nieprzyznania dodatku stanowi choroba powyżej 30 dni, także zwolnienie lekarskie spowodowane wypadkiem przy pracy przemawia za nieprzyznaniem dodatku na kolejny okres. Pozostałym nauczycielom dodatek jest przyznawany na podstawie postanowień regulaminu wynagradzania odnośnie kwot i osiągnięć oraz ich zaangażowania w pracę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie odnośnie dokumentacji w aktach osobowych, chcę uniknąć nadmiernej „papierologi”. Czy w przypadku, gdy nauczyciel zwróci się do mnie na piśmie o udzielenie np. urlopu bezpłatnego czy jakiejkolwiek innej prośby, a ja wyrażę na to zgodę, to wystarczy na jego prośbie, którą dajemy do akt osobowych, umieścić adnotację "Wyrażam zgodę"? Czy należy przygotować osobne pismo? Rozumiem, że w przypadku odmowy muszę podać na piśmie odpowiedź z uzasadnieniem decyzji, ale czy w przypadku zgody należy również tworzyć osobne pismo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 01.09.2020 r. zatrudniliśmy, na czas nieokreślony w pełnym wymiarze, nauczyciela mającego pełne kwalifikacje do nauczania języka angielskiego – na stanowisku nauczyciel kontraktowy. W dniu dzisiejszym (01.06.2022 r.) nauczyciel złożył wniosek o urlop dla poratowania zdrowia. Jesteśmy w posiadaniu zaświadczenia, że nauczyciel jest zatrudniony w innej szkole od 01.09.2013 r. do 31.08.2020 r. (do chwili zatrudnienie w naszej szkole) na podstawie kodeksu pracy w pełnym wymiarze czasu w charakterze nauczyciela, na czas nieokreślony. Szkoła ta jest powołana przez stowarzyszenie. Nauczyciel jest nadal w niej zatrudniony, choć w chwili zatrudnienia złożył oświadczenie, że nasza szkoła jest jego głównym miejscem pracy. Nie jesteśmy w posiadaniu świadectwa pracy za okres zatrudnienia w poprzedniej szkole. Czy na podstawie zaświadczenia możemy wystawić skierowanie do lekarza medycyny pracy uprawniające nauczyciela o ubieganie się o urlop dla poratowania zdrowia? Czy nauczyciel powinien dostarczyć świadectwo pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w poniedziałek ma 2 godz. polskiego odpracował te godziny w piątek. Czy w związku z tym, że w poniedziałek nie będzie miał lekcji dyrektor może udzielić mu dnia wolnego od pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przepraszam ale jeszcze raz przesyłam pytanie uzupełnione o pewne dane. Proszę jeszcze raz o analizę i odpowiedź na to pytanie.
W naszej szkole funkcjonuje oddział specjalny z uczniami z upośledzeniem w stopniu lekkim. Jest to klasa z uczniami klas I, II, IV, VII .
Nauczyciel dyplomowany zatrudniony od 01.09.2017r. w wymiarze 14/18 godzin tygodniowo ma przydzielone 13/18 godzin w szkole i 1/18 w klasie- oddziale specjalnym w której są uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim. Moje pytanie : czy nauczycielowi należy się dodatek za trudnie warunki pracy. Jeżeli tak to w jakiej wysokości.
Dyrektor szkoły – nauczyciel mianowany realizuje godziny dydaktyczne w wymiarze 3/18
w w/w oddziale specjalnym prowadząc zajęcia rewalidacyjne. Jest to pensum ustalone przez organ prowadzący szkołę dla dyrektora. Moje pytanie : czy dyrektorowi należy się dodatek
za trudnie warunki pracy. Jeżeli tak to w jakiej wysokości.
Inni nauczyciele przedmiotowi ( np. nauczyciel wychowania fizycznego) ma przydzielone 21/18 godzin tygodniowo w tym 17/18 w szkole i 4/18 w w/w oddziale specjalnym . Czy nauczycielowi należy się dodatek za trudne warunki pracy za 4/18. Jeżeli tak to w jakiej wysokości.
Przedstawiam rozdział z Uchwały Rady Miasta w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli szkół p przedszkoli w sprawie dodatku za trudne warunki pracy.
§ 8
1. Nauczycielom pracującym w trudnych lub uciążliwych warunkach pracy dla zdrowia przysługują z tego tytułu dodatki.
2. Za pracę w trudnych warunkach uznaje się prowadzenie przez nauczycieli :
a/ zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dziećmi i młodzieżą upośledzoną w stopniu głębokim,
b/ zajęć dydaktycznych i wychowawczych w klasach specjalnych oraz prowadzenie indywidualnego nauczania dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego,
c/ prowadzenie nauczania indywidualnego w domu ucznia, zakwalifikowanego do takiego kształcenia.
3. Nauczycielom przysługuje dodatek w wysokości :
za prace w trudnych warunkach – 20% wynagrodzenia zasadniczego.
4. Dodatek za trudne lub uciążliwe warunki pracy przysługuje w okresie faktycznego
wykonywania pracy, za którą dodatek jest związany oraz w okresie nie wykonywania pracy, za który przysługuje wynagrodzenie liczone jak za okres urlopu wypoczynkowego.
5. Nauczycielom prowadzącym indywidualne nauczanie w domu ucznia oraz dziecka
zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego przysługuje dodatek w wysokości
20 % stawki godzinowej za każdą przepracowana godzinę.
6. Dodatki przysługują w takiej części, w jakiej godziny pracy w trudnych, warunkach
Pracy pozostają do obowiązującego wymiaru godzin.
7. Dodatki wypłaca się z dołu za czas faktycznego wykonywania pracy
§ 14 ustalenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin dla nauczycieli, którym powierzono stanowisko kierownicze w szkole :
1. dyrektor szkoły liczącej 17 i więcej oddziałów – 3 godz.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo od 1 lutego 2016 do 31 stycznia 2017 na cały etat przysługuje świadczenie urlopowe, w jakiej wysokości i za ile miesięcy i czy można zapłacić do grudnia 2016 ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe