Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, czy do nauczyciela, pracującego w oddziale przedszkolnym utworzonym przy szkole podstawowej (w tzw. zerówce) powinno się stosować przepis z Karty Nauczyciela art. 42, dotyczący przepracowania dodatkowych 2 godzin z dziećmi, czyli etatu (22 godzin) plus 2 "Kaenki", czy tylko sam etat?
W stosunku do oddziału przedszkolnego stosuje się przepisy dotyczące przedszkoli. Zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy o systemie oświaty struktura organizacyjna szkoły podstawowej obejmuje klasy I–VI.
W ROZPORZĄDZENIU MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, w załączniku 2 - RAMOWY STATUT PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ, § 5. 6. wprowadza możliwość tworzenia w szkole oddziałów przedszkolnych realizujących program wychowania przedszkolnego.
Skoro więc oddział przedszkolny realizuje program wychowania przedszkolnego tak samo jak przedszkole, to nie stosuje się do takiego oddziału przepisów dotyczących oddziałów szkolnych. Nauczyciel uczący w przedszkolu, w tym w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, nie ma obowiązku prowadzenia zajęć przewidzianych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów określonych w art. 42 ust. 2 pkt. 2a Karty Nauczyciela (tzw."Kaenek"). Pozostałe zajęcia wynikające z art. 42 KN dotyczą również nauczycieli przedszkoli i oddziałów przedszkolnych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy mogę w gimnazjum zatrudnić nauczyciela z licencjatem z wychowania fizycznego? Czy są to wystarczające kwalifikacje?
- Wygasa umowa o pracę wypowiedziana nauczycielowi/wychowawcy w związku ze zmianami organizacyjnymi. Jednakże we wrześniu będzie istniała potrzeba zatrudnienia nauczyciela wychowawcy na część etatu. Czy w związku z tym możemy ww. nauczyciela zatrudnić mimo że go zwolniliśmy (i jest już emerytem)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o pilna informacje, czy w okresie urlopu wychowawczego nauczycielowi przysługuje dodatek wiejski?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, ostatnio zadałam Państwu następujące pytanie:
Czy pracownik, który w okresie 26.01.1978 r. - 14.12.1979 r. odbywał służbę wojskową, a swoją pierwszą pracę podjął 1.03.1980 r. może mieć zaliczony ten okres do pracowniczego stażu pracy?
Otrzymałam następującą odpowiedz, do której mam zastrzeżenia :
Na podstawie art. 120 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1541) pracownikowi, który podjął pracę po upływie trzydziestu dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej, czas odbywania tej służby wlicza się do okresu zatrudnienia wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień wynikających ze stosunku pracy. Okres służby wojskowej wlicza się więc do stażu pracowniczego uprawniającego do tych świadczeń, których regulacje nakazują wliczanie do stażu także okresów innych niż wykonywanie pracy.
Oto moje wątpliwości:
Zgodnie z art. 120 ustawy z 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej, w brzmieniu obowiązujących na dzień 14 grudnia 1979r. (Dz. U. 1979r. Nr 15 p. 97) pracownikowi, który w ciągu trzydziestu dni od zwolnienia z zasadniczej lub okresowej służby wojskowej podjął pracę, czas odbywania służby wojskowej wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy, w którym podjął pracę, w zakresie wszelkich uprawnień wynikających z kodeksu pracy oraz przepisów szczególnych. Przepis ten stosuje się również w razie podjęcia pracy na podstawie skierowania terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego, jeśli wniosek o skierowanie do pracy został złożony temu organowi w ciągu trzydziestu dni od zwolnienia z zasadniczej służby wojskowej.
Pytanie więc jest następujące: czy temu pracownikowi, który podjął pracę lub złożył wniosek o skierowanie do pracy po upływie 30 dni od zwolnienia ze służby wojskowej czas odbywania służby wlicza się do okresu zatrudnienia do pracowniczego stażu pracy od którego zależą takie uprawnienia jak np. nagroda jubileuszowa, czy tylko w zakresie wymiaru urlopu wypoczynkowego i wysokości odprawy pośmiertelnej oraz uprawnień emerytalno – rentowych ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica złożyła wniosek o roczny urlop wychowawczy. We wniosku oświadczyła, iż ojciec dziecka nie zamierza korzystać z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku. Rodzice dziecka są w trakcie rozwodu. Ojciec ma zasądzone alimenty, dziecko przebywa u matki. Czy w takiej sytuacji musi być oświadczenie ojca dziecka, iż to on nie będzie korzystał z urlopu wychowawczego czy wystarczy zapewnienie matki? Relacje rodziców są utrudnione, pracownica powiedziała, że nie ma możliwości uzyskania takiego oświadczenia od męża, ze względu na napięte stosunki.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe