Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam Czy nauczyciel (Edukacji wczesnoszkolnej) powracający z urlopu dla poratowania zdrowia musi być zatrudniony na to samo stanowisko czy mogę z przyczyn organizacyjnych zaproponować mu stanowisko na rok wychowawcy świetlicy (26 godzin etat). Co zrobić jeśli nauczyciel nie wyrazi na to zgody, a klasy nie ma?
W przypadku nauczyciela zatrudnionego przez mianowanie stosuje się art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela, zgodnie z którym nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko. W razie braku zgody nauczyciela, można rozwiązać z nim stosunek pracy z przyczyn organizacyjnych, jednak z zachowaniem okresu wypowiedzenia, czyli są to czynności, których dokonuje się w maju lub w lipcu (skrócony okres wypowiedzenia).
W przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, zmiana stanowiska następuje albo poprzez wypowiedzenie zmieniające (art. 42 kodeksu pracy - w przypadku szkół feryjnych w okresie ruchu kadrowego, ponieważ w razie odmowy stosuje się wypowiedzenie umowy) albo w drodze porozumienia zmieniającego (aneks do umowy - w każdym czasie).
Nauczyciel powracający z urlopu dla poratowania zdrowia nie musi być zatrudniony na tym samym stanowisku, jednak jego zmiana musi nastąpić zgodnie z powyższymi zasadami.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik niepedagogiczny zatrudniony na zastępstwo do 10 lipca 2015 r. przez ostatnie 2 miesiące przebywa na zwolnieniu lekarskim (na zwolnieniu będzie przebywał do końca trwania umowy). W związku ze zwolnieniem lekarskim pracownik nie wykorzystał urlopu mu należnego 21 dni (w tym 5 dni z poprzedniego roku). Jak prawidłowo zapisać to w pkt. 4 świadectwa pracy. Należy wpisać tam tylko urlop wypoczynkowy za 2015 czy sumę urlopów za 2014 i 2015 r. czyli np. wypłacono ekwiwalent za 21 dni urlopu czy zapis powinien być w brzmieniu wypłacono ekwiwalent za 16 dni urlopu? Mam jeszcze jedno pytanie jak prawidłowo powinien brzmieć zapis w świadectwie pracy ad. pkt.4 pdpkt 4) „był niezdolny do pracy przez okres”: wpisujemy tu wszystkie dni zwolnienia w roku kalendarzowym w którym ustał stosunek pracy czy tylko te od kiedy przeszedł pod ZUS?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor będący na zwolnieniu lekarskim, które obejmuje zakończenie roku szkolnego, może podbijać i podpisywać świadectwa szkolne, czy musi to zrobić wicedyrektor?
- Zwracam się z prośbą o rozstrzygnięcie kwestii rozliczania dotacji. Czy jeśli nauczyciele pobierają wynagrodzenia za grudzień do 10 stycznia w następnym roku? Czy mogę rozliczyć ten wydatek jako koszt grudnia i ująć go do rozliczenia dotacji, czy powinnam sugerować się datą dokonania wydatku, jak w przypadku każdego innego wydatkowania, bądź zakupu? Czy są w sprawie rozliczania wynagrodzeń jakieś interpretacje, szczegółowe przepisy, lub orzecznictwo sądów?
- Jeżeli nowo zatrudniony nauczyciel w poprzedniej pracy został zwolniony dyscyplinarnie – zapis na świadectwie, że stosunek pracy ustał w wyniku:
Art. 30. § 1. Umowa o pracę rozwiązuje się: przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia);
Art. 52. § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
to czy w takim przypadku nauczycielowi za przepracowany okres wynikający z przedłożonego świadectwa (1.09.2016 – 12.10.2020) wliczamy: wysługę lat, nagrody jubileuszowe, urlop, trzynastkę? Jeżeli nie, to przez jaki okres świadczenia są wstrzymane?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel odbył staż na stopień nauczyciela mianowanego w okresie od 01.09.2013r . do 31.05.2016 r. Dnia 30.08.2016. r otrzymał akt nadania awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego. Od 1.09.2017 do 31.08.2018 był zatrudniony na całym etacie. W roku szkolnym 2017/18 tj. od 01.09.2017 do 30.06.2018 przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia. Kiedy może zacząć staż na kolejny stopień awansu? Cz na starych czy nowych zasadach? Jak będzie traktowany okres przebywania urlopie dla poratowania zdrowia? Do kiedy musi złożyć wniosek?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe