Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik niepedagogiczny zatrudniony na zastępstwo do 10 lipca 2015 r. przez ostatnie 2 miesiące przebywa na zwolnieniu lekarskim (na zwolnieniu będzie przebywał do końca trwania umowy). W związku ze zwolnieniem lekarskim pracownik nie wykorzystał urlopu mu należnego 21 dni (w tym 5 dni z poprzedniego roku). Jak prawidłowo zapisać to w pkt. 4 świadectwa pracy. Należy wpisać tam tylko urlop wypoczynkowy za 2015 czy sumę urlopów za 2014 i 2015 r. czyli np. wypłacono ekwiwalent za 21 dni urlopu czy zapis powinien być w brzmieniu wypłacono ekwiwalent za 16 dni urlopu? Mam jeszcze jedno pytanie jak prawidłowo powinien brzmieć zapis w świadectwie pracy ad. pkt.4 pdpkt 4) „był niezdolny do pracy przez okres”: wpisujemy tu wszystkie dni zwolnienia w roku kalendarzowym w którym ustał stosunek pracy czy tylko te od kiedy przeszedł pod ZUS?
W świadectwie pracy wpisuje się dane dotyczące urlopu wypoczynkowego z tego roku, w którym ustaje stosunek pracy, czyli w omawianym przypadku tylko z 2015 roku. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15.05.1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy (...), w ust. 4 w pkt 1 pracodawca wskazuje wyłącznie liczbę dni i godzin urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy, wykorzystanego w naturze lub za które przysługuje ekwiwalent pieniężny; odrębnie wskazuje się liczbę dni i godzin urlopu wypoczynkowego, wykorzystanego przez pracownika do dnia ustania stosunku pracy, na podstawie art. 1672 Kodeksu pracy (urlop na ządanie).
W ust. 4 pkt. 4 świadectwa pracy, wpisuje się liczbę dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy, w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Wpis ten dotyczy więc pierwszych 33 dni zwolnienia lekarskiego lub 14 dni, w przypadku pracownika, który ukończył 50 lat, czyli tych dni L-4, za które płacił pracodawca. Wszystkie okresy zwolnienia lekarskiego wpisuje się w ust. 4 pkt. 10 świadectwa pracy (okresy nieskładkowe, przypadające w okresie zatrudnienia wskazanym w ust. 1, uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty, tj. wszystkie L-4 z całego okresu zatrudnienia, po 14.11.1991 r.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o opinię dot. kwestii wymiaru kolejnego urlopu wypoczynkowego i sposobu jego udzielenia pracownikowi niepedagogicznemu.
Pracownik z kilkunastoletnim stażem pracy zmienił pracę w ciągu roku kalendarzowego, tj. 1 kwietnia.
U poprzedniego pracodawcy wykorzystał urlop w wymiarze proporcjonalnym (7 dni tj. 26/12x3 m-ce).
U kolejnego pracodawcy przysługuje mu 19 dni urlopu, wyliczone jako urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia w roku podjęcia pracy.
Czy prawidłowe jest uznanie, że prawo do urlopu u kolejnego pracodawcy pracownik nabywa z pierwszym dniem pracy i można mu udzielić urlopu w należnym wymiarze w dowolnym momencie zatrudnienia, niezależnie od czasu przepracowanego?
Czyli, czy pracownik może np. w miesiącu czerwcu wnioskować o urlop w liczbie 10 dni? Czy jednak do takiej ilości urlopu będzie miał prawo dopiero w sierpniu (26/12x5 m-cy)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel oddziału zerowego w szkole podstawowej będzie miał dzieci 5- i 6-letnie - przewaga dzieci 5-letnich - jakie powinien mieć pensum 22 czy 25 (organ prowadzący chce podwyższyć na 25 tłumacząc, że Karta N-la mówi o dzieciach 6-letnich w zerówce).
- Nauczycielka jest zatrudniona na zastępstwo najprawdopodobniej do 20 X.2018 r.(za nauczyciela przebywającego na urlopie). Zachodzi w ciążę. Moje pytanie brzmi: Jakie przywileje posiada w takiej sytuacji nauczycielka? Bardzo proszę o zrozumiałą odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację czy wynagrodzenie dyrektora przedszkola będącego jednocześnie właścicielem przedszkola (przedszkole niepubliczne) podlega opodatkowaniu i składkom ZUS?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wf zatrudniony przez mianowanie w wymiarze 18/18 (w tym 9 g powszechnej nauki pływania) przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia do 15.10.2021 r. Szkoła z pływalnią, na której realizowane są zajęcia pływania dla dzieci z różnych szkół organizowane przez organ prowadzący, a nauczyciele wf, posiadający uprawnienia trenerskie z pływania, mają godziny PNP w etatach. 15.03.2021 otrzymałam pisemną informację od Naczelnika Wydziału Edukacji, że biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną i obowiązujące obostrzenia mam nie planować w arkuszu organizacji szkoły na rok szkolny 2021/2022 zajęć na basenie w ramach Powszechnej Nauki Pływania.
Czy mogę zmienić pensum z 18/18 nauczyciela na 26/26 wychowawcy świetlicy w/w nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia. Jest to jedyna możliwość pozostawienia go w zatrudnieniu. Czy muszę to konsultować na piśmie lub ustnie z nauczycielem, czy nie ? Jeśli odmówi, będę zmuszona wręczyć mu wypowiedzenie. Co zrobić jeśli nie zechce przyjść na rozmowę. Jakie kroki prawne wtedy podjąć? W projekcie majowym, który nota bene ma być gotowy na początku kwietnia nauczyciel będzie miał tytuł płatności urlop dla poratowania zdrowia, ale muszę też zaplanować mu przydziały bo wraca w trakcie roku szkolnego (etat – zastępstwo, a nie mam godzin wf). Proszę o pomoc w tej sprawie. Pozdrawiam serdecznie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe