Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam! Czy pracownik (sekretarz szkoły) może dostać wypowiedzenie przez zakład pracy w związku z redukcją stanowiska, jeśli objęty jest szczególną ochroną przedemerytalną (56 lat)? Czy wypowiedzenie przez zakład pracy może odbyć się na zasadzie porozumienia stron, kiedy to pracownik jest chroniony? Nadmieniam, że pani sekretarz szkoły jest pracownikiem samorządowym. Czy jest podstawa prawna regulująca postępowanie w takiej sytuacji?
W przypadku pracownika niepedagogicznego szkoły stosuje się przepisy ustawy o pracownikach samorządowych oraz przepisy kodeksu pracy.
USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty:
Art. 5d. Status prawny pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego określają przepisy o pracownikach samorządowych.
USTAWA z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych:
Art. 43. 1. W sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy.
Tak więc sprawę rozwiązania stosunku pracy sekretarza szkoły, będącego w okresie ochronnym należy rozpatrywać zgodnie z przepisami kodeksu pracy:
Art. 30. § 1. Umowa o pracę rozwiązuje się:
1) na mocy porozumienia stron,
2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia
(rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia
(rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
4) z upływem czasu, na który była zawarta,
5) z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
§ 2. Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu,
Art. 39. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
Dyrektor nie może zatem wypowiedzieć umowy o pracę sekretarzowi szkoły, jeżeli podlega on ochronie przewidzianej w art. 39 KP.
Inaczej wygląda sprawa rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron. W tym przypadku nie mamy do czynienia z wypowiedzeniem. Tutaj jest porozumienie stron - zazwyczaj z inicjatywy pracownika, choć nie tylko. Może to być prośba pracownika, może to być propozycja pracodawcy - jeżeli druga strona je przyjmuje. Może też być dosłownie porozumienie stron, najlepiej na piśmie, dla celów dowodowych.
W takim przypadku rozwiązywania umowy o pracę nie obowiązują żadne okresy wypowiedzenia. Strony same uzgadaniają termin rozwiązania umowy. Nie obowiązują też żadne przepisy "ochronne", gdyż jest to wola obu stron stosunku prawnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam mam pytanie, czy nauczyciel posiadający kwalifikacje do nauczania biologii może nauczać przyrody w kl IV oraz czy dziecko posiadające orzeczenie o ks zwz na sprzężenie 2 niepełnosprawności ( wykluczając autyzm) może zostać zwolnione z nauczania 2 języka obcego?
- Jeżeli nauczyciel zatrudniony w szkole samorządowej nie uzyska zgody dyrektora macierzystej placówki i podejmie pracę w szkole prowadzonej przez inną jednostkę niż jst (umowa zlecenie, umowa o pracę) to podlega procedurom dyscyplinarnym przewidzianym w Prawie Oświatowym?
- W ośrodku socjoterapii jest kierowca, który ma ponad 60 lat, jest w okresie ochronnym. W ostatnim czasie skończyły się Panu badania okresowe. Otrzymał skierowanie do lekarza, z którym ośrodek ma podpisaną umowę. Kilka dni później otrzymałam orzeczenie o przydatności do wykonywanego zawodu, jednak od innego lekarza niż ten z którym podpisałam umowę. Kierowca tłumaczył, iż lepiej mu pasowało terminami własnie trafić do tego lekarza. Zastanawiam się czy orzeczenie, od lekarza, z którym nie ma placówka podpisanej umowy jest równie ważne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dziękuje za odpowiedź na zadane pytanie, ale proszę o interpretację art. 67 c Karty Nauczyciela, kogo ten artykuł dotyczy. Przesyłam jeszcze raz moje pytanie oraz Państwa odpowiedź. Nauczyciel zatrudniony w naszej szkole na 9/18 . W okresie od 01.09.2016r. do 23.06.2017r. przebywała na urlopie wychowawczym (do dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych). Od 24.06.2017r. do 31.08.2017r. wykorzystała urlop wypoczynkowy. Czy prawidłowo został udzielony urlop wychowawczy. Czy bezpośrednio po urlopie wychowawczym nauczyciel może wykorzystać urlop wypoczynkowy. 2/ Nauczyciel ten ponownie zamierza skorzystać z urlopu wychowawczego od dnia 01.09.2017r. Czy można udzielić nauczycielowi urlopu wychowawczego do dnia 22.06.2018r. / do dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych/ czy do 31.08.2018r.? Pierwsza część urlopu wychowawczego została udzielona nieprawidłowo, jeżeli nauczyciel jest zatrudniony na podstawie przepisów KN i rozpoczyna urlop wychowawczy po zakończeniu ferii letnich. Zgodnie z art. 67a ust. 3 KN w takim przypadku termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na dzień poprzedzający rozpoczęcie roku szkolnego, czyli odpowiednio do dnia 31 sierpnia 2017 r. oraz 31 sierpnia 2018 r. W takim przypadku termin udzielonego urlopu ulega odpowiedniemu przedłużeniu do 31 sierpnia 2018 r. na wniosek (za zgodą nauczyciela), którego należy poinformować o niemożliwości udzielenia urlopu tylko do ostatniego dnia zajęć dydaktycznych. Udzielenie urlopu wychowawczego do dnia 23 czerwca 2017 r. oraz do dnia 22 czerwca 2018 r. jest prawidłowe jedynie, gdy nauczyciel jest zatrudniony w niesamorządowej jednostce oświatowej na podstawie przepisów KP oraz korzysta z urlopu wyłącznie zgodnie z art. 186 KP.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownicy administracji i obsługi zatrudnienie są w szkole na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych.
Ww. ustawa zapewnia pracownikowi samorządowemu, z tytułu pracy wykonywanej w godzinach nadliczbowych, jedynie zwykłe wynagrodzenie lub czas wolny w tym samym wymiarze, co liczba przepracowanych godzin nadliczbowych (art. 42 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych).
Obowiązujące regulacje dotyczące pracowników samorządowych nie przewidują dodatków ani 50%, ani 100% za godziny nadliczbowe, o których mowa w Kodeksie pracy. Wynagrodzenie należne pracownikowi pracodawca wypłaca proporcjonalnie do liczby przepracowanych godzin poza normalnymi godzinami pracy tego pracownika.
• art. 42 ust. 2, ust. 4 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458),
• art. 151[11] Kodeksu pracy.
Dozorcy zatrudnieni są w szkole w ramach stanowisk pomocniczych i obsługi. Pracują w systemie równoważnym czasu pracy (po 8 lub 12 godzin) zgodnie z ustalonym grafikiem. Pracują w nocy w dni robocze (od godz. 22.00 do 6.00) oraz w soboty, niedziele i święta, czyli sobota, niedziela i ewentualne święto są dla nich dniami pracy. Przy ustalaniu grafiku uwzględniany jest 11-godzinny odpoczynek dobowy i 35-godzinny odpoczynek tygodniowy i 5-dniowy tydzień pracy.
Czasami jednak zdarza się (jeśli święto przypada w tygodniu, np. 1 maja w środę i 3 maja w piątek), że pracują ponad normatywny wymiar czasu pracy i zamiast np. normatywnych 24 godz. (w tygodniu rozliczeniowym od 1 do 7 maja br. były 3 dni robocze 2, 6 i 7 maja, jedna sobota i niedziela i dwa święta) dozorca pracował 44 godz..
Czy powinien otrzymać 100% dodatek za pracę w niedzielę i święto, przy założeniu, że niedziela jest dla dozorcy dniem pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe