Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam. Dziękuję za odpowiedź na moje poprzednie pytanie dotyczące stworzenia przez organ prowadzący w trakcie roku szkolnego zespołu szkół. W związku z tym mam kolejne pytanie: Jestem dyrektorem szkoły podstawowej i nie zamierzam wziąć udziału w konkursie na dyrektora zespołu. Czy w związku z tym mogę nie wyrazić zgody na zmianę warunków pracy? Czy w tej wyjątkowej sytuacji mogę odejść na emeryturę (mam prawo do wcześniejszej emerytury)z tzw. "dwudziestki"? Pozdrawiam.
Na podstawie art. 38 ust. 1 pkt 1 lit a) UoSO możliwe jest złożenie rezygnacji ze stanowiska dyrektora za trzymiesięcznym wypowiedzeniem, które oznacza pozbawienie stanowiska kierowniczego, jednak nie rozwiązuje stosunku pracy na stanowisku nauczyciela. Ponieważ szkoła podstawowa nie zostanie zlikwidowana, a jedynie wejdzie w skład zespołu, nie zachodzi podstawa do rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 20 KN. Rozwiązanie stosunku pracy jest dopuszczalne na podstawie porozumienia stron (za zgodą organu prowadzącego) albo za wypowiedzeniem złożonym przez nauczyciela ze skutkiem na koniec roku szkolnego (art. 23 ust. 1 pkt 1 w zw. z ust. 2 pkt 1 KN; art. 23 ust. 4 pkt 1 KN w zw. z art. 5 ust. 7 pkt 5 UoSO). Obydwa tryby rozwiązania stosunku pracy uprawniają do skorzystania z wcześniejszej emerytury nauczycielskiej (art. 88 ust. 1 i ust. 2a KN) lub świadczenia kompensacyjnego (art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, Dz. U. z 2009 r. Nr 97, poz. 800 z późn. zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W przyszły roku szkolnym nauczycielka z oddziału przedszkolnego chciałaby odejść na świadczenia emerytalne i otrzymać 6 miesięczną odprawę. Obecnie w szkole podstawowej funkcjonują 2 oddziały ale w związku z przepisami przeciwpożarowymi w przyszłym roku będzie tylko jeden oddział przedszkolny. Nauczycielka ma 55 lat i 36 lat pracy pedagogicznej. Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może skorzystać z urlopu zdrowotnego gdy nabył już prawo do świadczenia kompensacyjnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak zwolnić nauczyciela w związku z brakiem godzin lekcyjnych? Jeżeli mam np. 6 nauczycieli danego przedmiotu i muszę kogoś zwolnic to jakie zastosować kryteria? Jaką podstawę prawną zastosować by nie trafić do Sądu Pracy. Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie w sprawie ustalenia zasad przydziału pracownikom odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, które przysługują określonej grupie pracowników zgodnie z obowiązującymi przepisami Kp, czy jeżeli wypłacam swoim pracownikom ekwiwalent pieniężny na zakup odzieży ochronnej jest to dużym błędem, czy taka forma jest dopuszczalna? Za odpowiedź serdecznie dziękuję.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy ukarania pracownika w związku z opuszczeniem miejsca pracy i pozostawieniem dzieci pod opieką pomocy nauczyciela. Nauczyciel tego dnia według planu powinien prowadzić zajęcia w zespole rewalidacyjno-wychowawczym w godz. 9.00 – 13.00 zgodnie z planem w dzienniku zajęć. Dyrektor szkoły osobiście stwierdził nieobecność nauczyciela i brak jakiejkolwiek informacji, czym może być spowodowana. Czy ukaranie pracownika karą porządkową wynika tylko z Kodeksu Pracy czy można również poddać go karze dyscyplinarnej na podstawie Karty Nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe