Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam. Jaka jest podstawa prawna uwzględnienia w arkuszu organizacyjnym szkoły, dyrektora, który obecnie przebywa na urlopie bezpłatnym? Czy jest w ogóle obowiązek planowania etatu dla takiej osoby na nowy rok szkolny, a jeśli tak to na jakim stanowisku: dyrektora czy nauczyciela. Dziękuję za odpowiedź.
Podstawą prawną opracowywania arkusza organizacyjnego jest ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół.
Fakt przebywania dyrektora, w chwili obecnej, na urlopie bezpłatnym nie ma żadnego znaczenia, ponieważ planujemy nowy rok szkolny. Jeżeli powierzenie stanowiska dyrektora obejmuje nowy rok szkolny, to nie widzę powodów, dla których nie miałoby się ujmować go w arkuszu organizacyjnym. Urlop bezpłatny udzielany jest nauczycielom, w tym również dyrektorom, na czas oznaczony i po zakończeniu urlopu nauczyciel powraca do pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie są w roku szkolnym 2022/2023 wzory arkuszy i świadectw dla szkół podstawowych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W klasie 6 język niemiecki (drugi język) jest w ramach godzin organu prowadzącego. Czy w takim wypadku dyrektor wydaje decyzję administracyjną o zwolnieniu ucznia z głęboką dysleksją z takich zajęć?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej. Od 25 marca br. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Moje wątpliwości dotyczą dwóch paragrafów:
§ 1, podpunkt 3) dyrektor ustala, we współpracy z nauczycielami, tygodniowy zakres treści nauczania ….
oraz
§7.1. i 2. -zajęcia realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość …, nauczyciel realizuje w ramach obowiązującego go przed dniem wejścia w życie rozporządzenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych …
Moje pytania:
1. Czy dyrektor może, w kontekście tych dwóch wyżej wymienionych paragrafów, zmniejszyć nauczycielowi tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych (np. z 18 na 16 godzin w tygodniu pracy zdalnej z uczniem) w celu równomiernego obciążenia uczniów nauką zdalną w poszczególnych dniach tygodnia, od 25 marca do 10 kwietnia i dłużej , jeśli minister przedłuży czas zdalnego nauczania ?
2. Czy nauczyciele powinni zapisywać w dzienniku elektronicznym tylko te tematy, które realizują wg zmodyfikowanego (skróconego ilościowo na dany tydzień) planu nauczania od 25 marca do 10 kwietnia?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Od drugiego półrocza do szkoły podstawowej zatrudniono nowego nauczyciela wychowania fizycznego, który chciałby wprowadzić swoje przedmiotowe zasady oceniania (zmodyfikować wprowadzone na początku roku szkolnego). Czy jest to zgodne z prawem?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor przedszkola ma prawo delegować uprawnienia nauczycielowi w zakresie prowadzenia księgi i organizacji zastępstw w placówce. Czy może delegować te uprawnienia w formie zapisu w uchwale rady pedagogicznej jako czynności dodatkowe. Czy nauczyciel akceptując te dodatkowe obowiązki podpisem może w ciągu roku szkolnego zrezygnować z wykonywania tych zadań. Jak to się ma do obowiązku nauczyciela realizacji postanowień uchwał rady pedagogicznej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe