Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam. Jestem dyrektorem Zespołu Szkół. Piszę, ponieważ potrzebuję porady prawnej. Jedna z naszych nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej przebywa na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia. Zatrudniłam na jej miejsce (do końca roku szkolnego) inną panią, która wczoraj poinformowała mnie, że jest w ciąży i (od dziś) będzie na zwolnieniu lekarskim (zdaniem lekarza konieczne i uzasadnione). Mam pytanie, czy mogę skrócić nauczycielce urlop dla poratowania zdrowia? Dodam, że w obecnej, trudnej sytuacji szkoły, jest gotowa wrócić do pracy. Czy lepiej to zrobić na prośbę nauczyciela, czy też na prośbę dyrektora? Jakie konsekwencje może to mieć w sytuacji, gdyby okazało się, że za kilka lat nauczycielce znów byłby potrzebny taki urlop? Dodam, że nauczycielka, o której mowa już podczas urlopu (wakacji) podjęła leczenie, jest 4 miesiące po zabiegu, czuje się dobrze i myślę, że lekarz wydałby zdolność do pracy.
Przepisy oświatowe nie przewidują skracania urlopu dla poratowania zdrowia z powodu poprawy stanu zdrowia nauczyciela, a jedynie określają, w jakich sytuacjach należy nauczyciela odwołać z urlopu (podjęcie lub kontynuowanie pracy zarobkowej).
Jeżeli jednak nauczyciel otrzyma od lekarza orzeczenie o braku konieczności przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia oraz o zdolności do pracy, to w gestii dyrektora pozostanie podejęcie decyzji o dopuszczeniu go do pracy.
W chwili obecnej urlop zdrowotny może być udzielony w maksymalnym wymiarze 3 lat, jednorazowo nie dlużej niż na 1 rok. Kolejny urlop może zostać udzielony po upływie roku od zakończenia poprzedniego. W przypadku nauczycielki byłaby to data faktycznie zakończonego urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka od dnia 06.02.14 do 01.06.14 przebywała na zwolnieniu lekarskim ciążowym. Od 02.06.2014 do 01.06.2015 przebywa na urlopie macierzyńskim. W związku z tym nie wykorzystała urlopu wypoczynkowego w roku szkolnym 2013/2014 więc przysługuje jej 56 dni urlopu uzupełniającego - z czego w czerwcu br. wykorzysta 29 dni. Co z pozostałą częścią za 2014 i okresem ferii w 2015, jeżeli szkoła zostanie zlikwidowana z dniem 31.08.2015r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik kancelaryjny zatrudniony został od 23 grudnia na 1/4 etatu. Pracuje 2 dni w tygodniu po 5 godz. (Był w pracy 24 i 29 grudnia po 5 godz.) Czy w związku z tym należy mu się za 26 grudnia 2015 r. dzień wolny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy wicedyrektor musi mieć ukończony kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie zarządzania oświatą?
- Nauczycielka religii została zatrudniona w szkole publicznej, dla której organem prowadzącym jest osoba prawna na czas określony z Kodeksu Pracy - na 1 rok. Proboszcz bez uzgodnienia z dyrektorem szkoły wystąpił dla nauczycielki o misję na czas nieokreślony. Taką też misję nauczycielka otrzymała.Umowa wygasła po terminie na jaki została zawarta.Dyrektor nie chciał kontynuować współpracy z katechetką. Poprosił Proboszcza o wystąpienie o misję dla nowego katechety. Czy Proboszcz ma prawo wymuszać na dyrektorze zatrudnienie tej samej katechetki? Kto w końcu decyduje o doborze katechety w szkole: dyrektor, czy proboszcz?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka uzyskała w październiku awans na nauczyciela kontraktowego, wg ustawy uposażenie otrzyma od stycznia 2020 r. ma umowę o pracę na czas określony do 31.08.2020 r. Czy umowa ulega zmianie od stycznia 2020 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe