Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam. Mam problem kadrowy i pytanie z tym związane, co mogę zrobić? Z nauczycielem została rozwiązana umowa o pracę z końcem ubiegłego roku szkolnego, czyli 2011/2012 z powodu ukończenie przez niego 65 lat życie (jeszcze było można). Z dniem 5 września 2012 (czyli nie z początkiem roku szkolnego 2012-2013) z tym nauczycielem z powodu braku specjalisty podpisana została umowa o pracę na czas określony, czyli od 5 września 2012 r. do dnia 28 czerwca 2013 r. Dziś otrzymałem pismo ze ZNP, że ten pracownik objęty został szczególną ochroną, bo uchwałą Zarządu jest upoważniony do reprezentowania Związku w zakresie działalności socjalnej oraz przestrzegania zasad BHP w placówce. Co mogę zrobić? Czy umowa kończy się tak jak została zawarta z dniem 28 czerwca 2013 r.? Czy jednak powstają jakieś trudności? Jak mogę rozwiązać ten problem? Czy informuję związek? Dziękuję za pomoc!
USTAWA z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych:
Art. 32. 1. Pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może:
1) wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy,
2) zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika, o którym mowa w pkt 1
- z wyjątkiem gdy dopuszczają to odrębne przepisy.
2. Ochrona, o której mowa w ust. 1, przysługuje przez okres określony uchwałą zarządu, a po jego upływie - dodatkowo przez czas odpowiadający połowie okresu określonego uchwałą, nie dłużej jednak niż rok po jego upływie.
Kodeks pracy:
Art. 30. § 1. Umowa o pracę rozwiązuje się:
1) na mocy porozumienia stron,
2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
4) z upływem czasu, na który była zawarta,
5) z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
Ustawa o związkach zawodowych zakazuje pracodawcy rozwiązania stosunku pracy. Rozwiązanie umowy musiałoby więc nastapić poprzez czynność pracodawcy - oświadczenie jednej ze stron stosunku pracy. W przypadku umowy o pracę na czas określony pracodawca nie rozwiązuje umowy; ta umowa rozwiązuje się "sama", czyli z mocy prawa.
Ochrona związkowa przy umowie na czas określony dotyczy zakazu jej rozwiązania przez pracodawcę, a taką możliwość daje art. 33 KP: "Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem."
Umowa z nauczycielem kończy się 28 czerwca 2013 r. i nie trzeba związków o tym informować.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyplomowaną nauczycielką języka polskiego. W ubiegłym roku szkolnym pełniłam funkcję p.o. dyrektora szkoły - do 31 czerwca, potem organ prowadzący przedłużył mi tę funkcję do 30 lipca 2015r. i nakazał w tym czasie przygotowanie inwentaryzacji szkoły do jej zdania nowemu dyrektorowi. W tej sytuacji należy mi się urlop uzupełniający. Ponieważ jestem jedyną polonistką w szkole, przygotowuję uczniów do sprawdzianu po klasie 6, jestem wychowawcą klasy 6, wystąpiłam do pracodawcy z wnioskiem o wypłacenie mi ekwiwalentu za ten urlop. Czy pracodawca ma prawo mi odmówić? Na jakiej podstawie prawnej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przedszkola kończy urlop rodzicielski 5 marca 2020 r. Ta osoba nie wykorzystała urlopu wypoczynkowego za 2019 rok i złożyła podanie do dyrektora o wykorzystanie go zaraz po urlopie rodzicielskim tj. od 6 marca 2020 r. Dyrektor chce udzielić tej Pani tego urlopu zaraz po urlopie rodzicielskim, czy powinien udzielić go za 35 dni roboczych, czy 8 tygodni? Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel realizujący doradztwo zawodowe 10 godzin dla kl. VII może być zatrudniony na umowę zlecenie? Jaka forma jest najwłaściwsza?
- Ile dni urlopu przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu na etat 10/20?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany po powrocie do pracy po urlopie zdrowotnym od września może być zatrudniony tylko na pół etatu, pod warunkiem, że plan naboru w klasach pierwszych zrealizuje się w całości. W przeciwnym razie nauczycielowi temu pozostają tylko 2 godziny w klasach drugich. Czy podstawą do działań dyrektora (czyli zatrudnienie tego nauczyciela na pół etatu po uprzednio wyrażonej przez niego zgodzie na zmniejszony wymiar) może być plan naboru na nowy rok szkolny? Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe