Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, mam pytanie odnośnie zapłaty za godziny ponadwymiarowe. Nauczyciel był na wycieczce szkolnej zagranicznej 5 dni jako opiekun. Czy należy dokonać potrąceń za godziny ponadwymiarowe?
Na czas pracy nauczyciela składają się: godziny obowiązkowego pensum + ewentualne ponadwymiarowe, godziny realizowania zadań statutowych szkoły oraz godziny dokształcania (art. 42 KN).
Godziny ponadwymiarowe to konkretne godziny przydzielone nauczycielowi w projekcie organizacyjnym ponad obowiązujące go pensum dydaktyczne. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe wypłacane jest "z dołu", czyli za taką ilość tych godzin, jaką nauczyciel przepracował. Będąc z uczniami na wycieczce nauczyciel nie prowadził zajęć dydaktycznych, a tym samym nie wypracował godzin ponadwymiarowych.
Stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie rozliczania godzin ponadwymiarowych nauczycieli (DS-WPZN-RD-400-66/09):
"Ustawodawca w art. 39 ust. 4 (KN) wyraźnie wskazuje, iż składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. Z powyższego bezsprzecznie wynika fakt, iż wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przysługuje wyłącznie za godziny faktycznie zrealizowane. Departament nie znajduje uzasadnienia dla poglądu, iż wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe powinno być wypłacane również wtedy, kiedy nie są faktycznie realizowane zadania wynikające z nałożonych obowiązków."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam,
Nauczyciel mianowany wystąpił z wnioskiem o urlop bezpłatny w okresie od 5 lipca do 25 sierpnia. Pracuje nieprzerwanie w szkole od 10-ciu lat. Czy mogę mu dać ten urlop. Na jaki przepis się powołać?. Jak mu zapłacić za wakacje i świadczenie urlopowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące długości urlopu i powrotu do pracy. Nauczycielka będąc w ciąży była na zwolnieniu lekarskim od dnia 19.01.2015 do 05.07.2015, 06.07.2015 urodziła dziecko i do dnia 06.07.2016 jest na urlopie macierzyńskim. Moje pytanie brzmi, kiedy powinna wrócić do pracy? Czy należy jej się dodatkowo 56 dni i czy to jest wliczone w okres wakacji czy liczymy od września i wraca do pracy wówczas około listopada? Mam wątpliwości i proszę o pomoc. Drugie pytanie dotyczy awansu zawodowego. Jeśli ta sama nauczycielka rozpoczęła staż z dniem 1 września 2015 roku to czy staż przepada czy ulega wydłużeniu i o ile? Do kiedy należy wydłużyć staż?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem logopedą zatrudnionym w szkole specjalnej, w ramach swojego pensum (20 h) przyznano zajęcia rewalidacyjne - logopedia. Czy godzina moja to 45 minut, czy 60 minut?
- W jakich przypadkach nauczycielowi poradni psychologiczno-pedagogicznej przysługuje dodatek za pracę w warunkach uciążliwych?
- Odprawa emerytalna, gdy nauczyciel osiągnął wiek uprawniający do świadczenia kompensacyjnego po rozwiązaniu stosunku pracy. Pytanie: 28 lutego 2010 r. nastąpiło wygaśnięcie umowy o pracę-nauczyciel przebywał w stanie nieczynnym od 1 września 2009 r. W 2014 r. nauczycielka osiągnęła wiek uprawniający do świadczenia kompensacyjnego i z dniem 10 grudnia 2014 r. przeszła na to świadczenie. Od 1 marca 2010 r. do chwili obecnej nie pracowała. Czy należy teraz nauczycielowi wypłacić odprawę emerytalną? Jeżeli tak, to jaka podstawa prawna reguluje wypłatę takiej odprawy?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe