Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Woźna oddziałowa przedszkola w przydziale czynności ma zapis, który zobowiązuje ją do wyprowadzania dzieci do toalety. Pracownica odmówiła wykonywania tych czynności, tłumacząc, że nie ma uprawnień do pozostawania samej z dziećmi przez ten czas, ponieważ nie ma przygotowania pedagogicznego. Toaleta dzieci znajduje się z tyłu korytarza przedszkolnego, tak więc nauczyciel nie widzi dzieci. Czy są, na zaistniałą sytuację, jakieś regulacje w prawie? Czy może przejąć te czynności woźna, która ma wykształcenie opiekunki dziecięcej ukończone w 2-letnim Medycznym Studium Zawodowym?
Żaden obowiązujący przepis nie stanowi, że do pomagania dzieciom w czynnościach w toalecie jest potrzebne posiadanie przygotowania pedagogicznego. W związku z tym woźna oddziałowa ma obowiązek pomagania dzieciom w drodze do i w toalecie, jeśli takie zadania są przypisane do stanowiska w danym przedszkolu (art. 100 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm.), chyba że dyrektor uzna - oceniając jej kwalifikacje i doświadczenie (których nie podano w pytaniu), że nie ma w tym zakresie wymaganych kompetencji i zwolni ją z tych obowiązków dla dobra dzieci. Posiada je osoba z kwalifikacjami opiekunki dziecięcej, jeśli natomiast w zakresie obowiązków woźnego w danym przedszkolu nie są przewidziane zadania związane z pomocą dzieciom, albo można zmienić stanowisko abo zakres obowiązków, co będzie wymagało zmiany warunków zatrudnienia - art. 29 § 4 KP.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dnia 24.02.2017 roku pracownik, a dokładnie palacz c.o. w szkole podstawowej dostarczył zaświadczenie z KRUS o okresach podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. Po doliczeniu w/w stażu stwierdza się, iż pracownik na ten dzień ma 23 lata ,9 m-cy i 9 dni stażu. Czy przysługuje mu jubileuszówka po 20 latach pracy, jeżeli dokument dostarczył po czasie?
- W kilkanaście dni od początku roku szkolnego dyrektor szkoły, który sprawuje kadencje od 1 września 2015 podupada na zdrowiu, dostaje zwolnienie lekarskie, przy czym zdaniem lekarza leczenie będzie długie. Dyrektor rozważa po zakończonym leczeniu poproszenie o urlop zdrowotny, a w konsekwencji rezygnację z pełnienia funkcji dyrektora, ponieważ jego sytuacja nie gwarantuje płynności zarządzania i pracy placówki. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa? Czy dyrektor może dokonać rezygnacji w trakcie urlopu zdrowotnego i z jakim okresem wypowiedzenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Wychowawca w internacie (bursie) Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego pracuje tam 32 lata. Jest nauczycielem mianowanym (1992 rok i 2000 r.). Ma ukończone Pedagogiczne Studium Techniczne, kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opiekuńczej i uzyskał kwalifikacje do pracy opiekuńczo- wychowawczej (1999 r.). Czy według rozporządzenia może dalej pracować w tej bursie? Jak rozumieć zapis rozporządzenia: § 27. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia na podstawie mianowania, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Na jakim stanowisku powinien być zatrudniony pracownik obsługi sekretariatu? Czy obowiązują tu przepisy o pracownikach samorządowych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, czy nauczyciela dyplomowanego, który ma 13/18 wymiaru czasu pracy, można zatrudnić na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe