Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Wychowawca w internacie z uczniami niepełnosprawnymi pracuje tygodniowo 24 godziny. Ile godzin najwięcej może wynosić jego dyżur nocny (8 - zgodnie z Kp, czy może trwać 9)?
Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 17 maja 2001 r. w sprawie realizowania przez nauczycieli tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych w porze nocnej:
§ 4.3. Nauczycielom zobowiązanym do realizowania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej dyrektor szkoły zapewnia:
1) dzień wolny od pracy po zakończeniu pracy w porze nocnej trwającej co najmniej 8 godzin,
2) korzystanie co najmniej raz na dwa tygodnie z dwu kolejnych nocy wolnych od pracy, przypadających w sobotę i w niedzielę lub w niedzielę i w poniedziałek,
3) równomierne obciążenie nauczycieli pracą w porze nocnej, z uwzględnieniem ust. 2.
Skoro istnieją przepisy oświatowe regulujące daną kwestię, nie należy stosować przepisów kodeksu pracy. Sformułowanie "co najmniej 8 godzin" oznacza, że ustawodawca dopuszcza pracę wychowawców w internacie w wymiarze większym niż zostało to określone w kodeksie pracy.
Rozporządzenie nie określa jednak górnego limitu godzin pracy w porze nocnej, co z kolei oznacza, że w tym temacie odpowiedzi należy szukać w zasadach ogólnych prawa pracy. Zgodnie z art. 132 § 1 kodeksu pracy, pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak prawnie wygląda sytuacja nauczyciela, któremu wręczono ograniczenie na kolejny rok szkolny na podstawie projektu arkusza organizacyjnego zatwierdzonego przez organ prowadzący (wyraził na nie zgodę), po zakończonym naborze okazało się, że stworzono jedną klasę mniej i wymiar ograniczenia jest większy. Co mam zrobić w takiej sytuacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze (powyżej 9/18) złożył w dniu 01.09.2014r. wniosek o rozpoczęcie stażu na stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Staż powinien trwać do 31.05.2017r. jednakże od 03.11.2014r. do 08.05.2015r. przebywała na nieprzerwanym zwolnieniu lekarskim (186 dni w związku z ciążą), a od 09.05.2015r. do 06.05.2016r. trwa jej urlop macierzyński i rodzicielski. W związku z powyższym czy nauczycielka będzie musiała ponownie rozpocząć staż? Czy urlop uzupełniający za rok szkolny 2014/2015 może wykorzystać w "ratach" z przerwą na urlop bieżący w r.szk. 2015/2016 - tj. od 07.05.2016-30.06.2016-55dni (a może do dnia 24.06 na który przypada zakończenie zajęć edukacyjnych-ale po tym dniu jest jeszcze rada pedagogiczna 27.06),oraz 01.09.2016r. (1 dzień pozostały z puli urlopu za r.szk. 2014/15) Czy 14 dni za ferie zimowe r.szk. 2015/16 należy oddać jeżeli w sumie latem nauczyciel będzie miał 8 tygodni wolnego? Wiem, że nauczycielka rozważa pójście na urlop wychowawczy, czy należy więc w pierwszej kolejności udzielić urlop uzupełniający a potem urlopu wychowawczego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi przysługuje dodatek za trudne warunki pracy w klasie łączonej(V+VI) tylko na niektórych zajęciach dydaktycznych (muzyka, plastyka, wychowanie fizyczne, religia - pozostałe zajęcia dydaktyczne np. polski, matematyka są prowadzone w klasie V i VI odrębnie)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na umowę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze pracy 12/18 w tym roku uzyska 20 lecie pracy. Czy należy mu wypłacić nagrodę jubileuszową? Czy są jakieś przeciwwskazania dla osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin? Poproszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor chce powołać wicedyrektora spoza szkoły, którego rada pedagogiczna nie zna. Czy też musi zasięgnąć opinii rady pedagogicznej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe