Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z dniem 30.09.2021 nauczyciel przeszedł na emeryturę i w związku z tym na ten dzień nabył prawo do odprawy emerytalnej i kolejnej nagrody jubileuszowej. Na rok szkolny 2020/2021 nauczyciel ten miał przyznane godziny ponadwymiarowe. Na rok szkolny 2021/2022 nie przyznano mu godzin ponadwymiarowych. Czy do podstawy wypłaty odprawy emerytalnej i nagrody jubileuszowej należy doliczyć średnią z godzin ponadwymiarowych za poprzedni rok szkolny?
Nie ma podstawy prawnej do uwzględnienia w podstawie nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej średniej z godzin ponadwymiarowych z poprzedniego roku szkolnego. Zgodnie z § 3 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. U. Nr 128, poz. 1418), nagrodę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Również art. 87 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) stanowi, że podstawę odprawy oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Wynika z tego, że odprawę i nagrodę oblicza się zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. z 2020 r., poz. 1455). Zgodnie z § 6 ust. 1 w zw. z § 4 tego rozporządzenia, w podstawie odprawy i nagrody uwzględnia się m.in. średnią z godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw wyliczoną z miesięcy danego (bieżącego) roku szkolnego poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odprawy i nagrody. Skoro nauczyciel nabył prawo do odprawy i nagrody we wrześniu, a więc w pierwszym miesiącu roku szkolnego, to w wyliczeniach nie uwzględnia się średniej z godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw, ponieważ w tym roku szkolnym nie ma miesięcy tego samego roku szkolnego, poprzedzających pierwszy miesiąc, z których mogłaby zostać wyliczona tzw. średnia z godzin ponadwymiarowych. Natomiast obowiązujące przepisy w ogóle nie uprawniają do uwzględnienia średniej z poprzedniego roku szkolnego, a więc z innego roku niż „dany” rok szkolny, o którym wyraźnie mowa w § 4 ww. rozporządzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka (dyplomowana) ukończyła w czerwcu 2000 r. Akademię Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie na Wydziale Wychowania Fizycznego i uzyskała tytuł magistra. Studia odbyła na kierunku Wychowanie Fizyczne w zakresie specjalności – wychowanie fizyczne i zdrowotne. W czasie studiów w latach 1998/2000 na Wydziale Wychowania Fizycznego, ze specjalnością: Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne, ukończyła specjalizację ”Przysposobienie do życia w rodzinie z elementami seksuologii”. Program obejmował 130 godzin dydaktycznych, w tym 52 godziny wykładów i 78 godzin ćwiczeń. Czy ww. nauczycielka tym sposobem posiada uprawienia do prowadzenia zajęć edukacyjnych „Wychowanie do życia w rodzinie”?
- Ile razy nauczyciel może skorzystać z urlopu dla podratowania zdrowia? Nauczyciel przebywał na urlopie zdrowotnym 10 miesięcy, a obecnie po dwuletniej przerwie pragnie skorzystać z jednego miesiąca urlopu na pobyt w sanatorium . Ile jeszcze razy (miesięcy ) może skorzystać z przywileju?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel złożył podanie o urlop bezpłatny do 30 czerwca 2021 r. Czy po tym okresie należy się urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z wprowadzeniem centralizacji podatku VAT od 01.01.2017r w placówkach oświatowo- wychowawczych, a konkretnie Bursa w naszym przypadku - czy zobowiązani jesteśmy podpisywać tzw. porozumienia współpracy ze szkołami uczniów którzy u nas mieszkają?Proszę o podanie podstawy prawnej o ile taka obowiązuje.
- Od stycznia obowiązują nowe przepisy dotyczące udzielania urlopów zdrowotnych dla nauczycieli, a co w przypadku nauczyciela, który uzyskał orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu jeszcze w grudniu 2017r. na okres 30.XII.2017 - 30.XII. 2018 i złożył podanie w lutym 2018r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe