Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z powodu nie wyrażenia zgody na ograniczenie etatu, nauczyciel otrzymał wypowiedzenie umowy na dzień 31.08.2017 r. W grudniu 2017 r.gdyby nauczyciel pozostał w stosunku pracy, otrzymałby nagrodę jubileuszową (35 lat) .Czy mimo wszystko powinna być wypłacona nagroda jubileuszowa w danym roku kalendarzowym czy zgodnie ze świadectwem pracy - nauczyciel w dniu rozwiązania umowy traci prawo do w/w nagrody. Proszę o podstawę prawną.
Podstawą prawną wypłacenia nauczycielowi nagrody jubileuszowej jest Rozporządzenie MENIS z dnia 30.10.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania.
Zgodnie z jego zapisami nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody (§ 2). W opisanym przypadku nauczyciel nabyłby prawo do nagrody (gdyby był zatrudniony) w grudniu 2017.
Wyjątek stanowi sytuacja opisana w § 4, tj. w przypadku rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole podstawowej z włączonym oddziałami gimnazjalnym (jedna szkoła funkcjonująca w 2 budynkach) dyrektor szkoły że względów organizacyjnych chce przenieść wszystkie oddziały klas 6 szkoły podstawowej z jednego budynku (gdzie do tej pory uczniowie uczyli się przez 6 lat) do drugiego budynku (po gimnazjum). Czy dyrektor w ramach zarządzania jedną szkołą w 2 budynkach może dokonać przeniesienia bez zgody rodziców?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Prawidłowe rozliczenie urlopu wypoczynkowego nauczyciela.
Nauczycielka w roku 2017 - przebywała na L- 4 w trakcie ferii zimowych a w czasie ferii letnich na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, który trwał do 23 maja 2018 r. Czy to oznacza że za rok 2017 przysługuje jej 8 tygodni i za 2018 r. 8 tygodni urlopu uzupełniającego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole funkcjonuje Internat, na czas matur dyrektor w szkole zarządził dni wolne. W związku z powyższym w internacie nie ma młodzieży co za tym idzie nie pobierają posiłków, nie korzystają z ciepłej wody itp. W tych dniach praca kuchni, palacza, sprzątaczki i intendenta pozostaje pod znakiem zapytania. Dyrektor planuje wysłać pracowników w tym czasie na trzy dni urlopu. Dni te nie zostały uwzględnione w planie urlopów. W szkole nie działa żadna organizacja związkowa, ale taki plan co roku się tworzy. Czy w planie urlopów można uwzględnić tylko zaplanowany przez pracownika 14 dniowy okres nieprzerywalnego wypoczynku, pozostawić 4 dni do wykorzystania na żądanie pracownika, a pozostałe dni zostawić do wskazania przez dyrektora np. z miesięcznym wyprzedzeniem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik złożył wniosek o doliczenie do stażu pracy okres pracy w gospodarstwie rolnym rodziców od ukończenia 16-stego roku życia, czyli od 16 marca 1996 r. do dnia założenia własnej działalności gospodarczej (28 kwietnia 2006 r.). Do wniosku dołączył oświadczenie o braku dokumentów, zeznania 2 świadków, zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały, zaświadczenie o posiadaniu gospodarstwa rolnego przez rodziców o pow. ponad 4 ha oraz zaświadczenie, że matka pracownika była ubezpieczona w KRUS. Czy można doliczyć pracownikowi cały ten okres, jeżeli pracownik dojeżdżał do technikum (które ukończył w 2000 r.) pociągiem ok. 40 km. w jedną stronę? Czy można doliczyć wskazany okres, jeżeli w zaświadczeniu z KRUS okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu matki to 1 stycznia 1991 r. – 30 września 1996 r., 1 stycznia 1997 r. – 30 września 2004 r.? Czy ma to wpływ i czy takie zaświadczenie powinno być dołączone?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka (posiadająca stopień nauczyciela kontraktowego) posiada:
1. Dyplom magistra na kierunku –Pedagogika, specjalność – Wychowanie przedszkolne i nauczanie początkowe,
2. Świadectwo ukończenia trzysemestralnych studiów podyplomowych: Kwalifikacyjno-metodyczne studia nauczania języka angielskiego.
Czy te kwalifikacje dają możliwość do nauczania języka angielskiego w klasach I-III szkoły podstawowej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe