Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zatrudniłam nauczyciela po raz piąty na umowę na czas określony, gdyż pracuje on na godzinach, które są wolne ze względu na obniżenie mojego pensum jako dyrektora. W podstawie prawnej umieściłam Art. 10 usat 7 i art. 14 ustawy Karta Nauczyciela. Nie napisałam, że jest to zastępstwo za mnie w związku z pełnieniem funkcji dyrektora. Nauczyciel był poinformowany o tym fakcie ustnie za każdym razem. Czy istnieje możliwość prawna sprostowania błędu w postaci oświadczenia korzystając z art. 29 Kodeks Pracy oraz art. 84 i 88 Kodeks Cywilny lub inna możliwość, która nie wymaga zgody nauczyciela? Czy, jeśli nie ma możliwości sprostowania tego błędu, to muszę przekształcić umowę na czas nieokreślony?
W opisanej sytuacji najbezpieczniej jest zawrzeć z nauczycielem porozumienie zmieniające (aneks do umowy), w którym dokona się z określoną datą zmiany rodzaju umowy o pracę z umowy na czas określony na umowę na czas nieokreślony. Mozna też zawrzeć porozumienie, w którym strony zgodnie oświadczą, ze umowa z dnia 01.09.2015 r. zawarta była na czas nieokreślony.
Poprzednie cztery umowy również były zawarte niezgodnie z prawem. Gdyby nauczyciel oddał do sądu sprawę o ustalenie stosunku pracy, sąd z pewnością uznałby, że jest on zatrudniony juz od pierwszego dnia na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Najlepszym więc rozwiązaniem będzie wyjaśnienie nauczycielowi całej sprawy, powołując się właśnie na działanie w błędzie i zaproponowanie mu powyższych rozwiązań, zwłaszcza, że są to rozwiązania na korzyść pracownika. Dla celów dowodowych można tego dokonać na piśmie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nasza nauczyciela przebywa na zwolnieniu lekarskim od 29.06.2016r do 27.09.2016r/ciąża/ od 28.09.2016r do 14.02.2017urlop macierzyński; od 15.02.17r do 01.08.2017r urlop rodzicielski. Ile dni urlopu uzupełniającego należy się w/w nauczycielce i czy są uwarunkowania prawne w jakiej ilości dni jednorazowo może pójść na urlop i do kiedy musi wykorzystać urlop uzupełniający?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy prawidłowo rozliczyć wypowiedzenie umowy o pracę? Pracownik złożył wypowiedzenie w dniu 17 maja 2021 r. Czy należy liczyć 3 miesiące od 1 dnia następnego miesiąca czyli 01.06.2021 (zaznaczam, iż pracownik przepracował powyżej 6 miesięcy – czyli przysługuje mu 3-miesięczne wypowiedzenie).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka szkoły podstawowej, ur. w roku 1962, aktualnie, od dnia 01.09.2019 r. do 31.08.2020 r. przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Z otrzymanej od niej informacji wynika, że jeżeli nie nastąpi poprawa stanu zdrowia, to po zakończeniu urlopu zamierza przejść na świadczenie przedemerytalne. Nauczycielka rozpoczęła pracę w szkole w dniu 01.09.1984 r. i pracuje w niej nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Wcześniej przez 3 lata pracowała poza szkołą; data podjęcia pierwszej pracy - 20.07.1981 r.
Moje pytania są następujące:
1. Jakie warunki powinna spełnić nauczycielka, aby otrzymać nagrodę jubileuszową za 40-lecie pracy?
2. Czy nagrodę jubileuszową może otrzymać z dniem rozpoczęcia 40 roku pracy, a więc 21.07.2020 r. w trakcie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia?
3. Czy też, aby otrzymać taką nagrodę powinna powrócić z urlopu dla poratowania zdrowia i rozpocząć pracę w nowym roku szkolnym, w dniu 01.09.2020 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony od 16.10.2017 r. do 22.06.2018 r. na zastępstwo na nieobecnego nauczyciela w dniu 15.01.2018 r. złożyła wypowiedzenie o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego dwa tygodnie (w umowie nie była zawarta klauzura o długości okresu wypowiedzenia). Proszę o informację, z jaką datą mamy rozwiązać umowę o pracę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy trzecia umowa nauczyciela kontraktowego zawarta 1 września 2010 powinna być umową na czas nieokreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe