Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zatrudniliśmy na zastępstwo nauczyciela (już po podpisaniu umowy okazało się, że w ciąży). Pani ta od dłuższego czasu przebywa na zwolnieniach lekarskich, trwających około 20 dni. Niemniej jednak mamy problem z uzyskaniem druku zwolnienia w czasie przewidzianym przez przepisy prawa. Nauczycielka ta nie informuje pracodawcy o tym, iż nadal przebywa na zwolnieniu i do którego dnia to zwolnienie jest wystawione. To pracodawca nieustannie podejmuje próby kontaktu z tym pracownikiem (maile, telefony). Czy jest jakiś przepis, który pozwoli na zdyscyplinowanie takiego pracownika i ewentualnie w jaki sposób?
Zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15.05.1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia.
W razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy.
Jeżeli przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik dokonuje osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego.
Niedotrzymanie terminu może być usprawiedliwione szczególnymi okolicznościami uniemożliwiającymi terminowe dopełnienie przez pracownika obowiązku określonego w tym przepisie, zwłaszcza jego obłożną chorobą połączoną z brakiem lub nieobecnością domowników albo innym zdarzeniem losowym.
Na podstawie art. 108 kodeksu pracy, za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować kary - upomnienia i nagany (przy zastosowaniu zasad opisanych w art. 109 - 113 kp).
Przepisy powyższe, zgodnie z art. 75 ust. 2 Karty Nauczyciela, stosuje się również do nauczycieli.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie uprawnienia ma dyrektor niepedagogiczny w szkole, a jakie w tym przypadku zatrudniony zastępca dyrektora pedagogiczny? Gmina zatrudniła dyrektora niepedagogicznego i musiała zatrudnić zastępcę. Szkoła jest niewielka. Jakie w związku z tym ma uprawnienia i obowiązki zastępca w takiej szkole?
- Etat nauczyciela oddziału przedszkolnego wynosi 22/22. W bieżącym roku szkolnym nauczycielka wyraziła na piśmie zgodę na ograniczenie zatrudnienia do 21/22 na jeden rok szkolny. Czy to jest zgodne z prawem ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy magister wychowania fizycznego posiada automatycznie uprawnienia do prowadzenia zajęć z gimnastyki korekcyjnej?
- Czy magister matematyki, który ukończył dodatkowo kurs kwalifikacyjny terapii pedagogicznej może prowadzić zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze w gimnazjum?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wykładnię, jak rozliczyć urlop nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony, który rozwiąże umowę o pracę po feriach tj. 14. 02. 2016 ?; Czy nauczycielowi zatrudnionemu na czas określony, który chciałby rozwiązać umowę również 14.02.2016 (jest emerytem) należy wypłacić ekwiwalent za pozostały niewykorzystany urlop? Czy ferie rekompensują urlop? Czy i jak wyliczyć należny urlop od umowy o pracę od 01.09.2015r do 14.02.2016r.? Szkoła jest feryjna.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe