Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Związek Nauczycielstwa Polskiego pisemnie prosi dyrektora publicznej szkoły podstawowej o zwolnienie ze świadczenia pracy pracownika – nauczyciela pełniącego funkcję związkową – na 3-dniowe szkolenie prezesów ognisk ZNP. Związek wnosi o zwolnienie z pracy pracownika z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, wskazując w piśmie na ustawę o związkach zawodowych. Czy w opisanej sytuacji nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, których nie przepracuje w tym czasie?
Nauczycielowi nie będzie przysługiwało wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe, ponieważ przebywając poza szkołą na szkoleniu w związku z pełnieniem funkcji związkowej, nie będzie pozostawał w tym czasie w faktycznej gotowości poprowadzenia zajęć z uczniami na terenie szkoły (art. 80 i art. 81 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.).
Z kolei jeżeli zostanie udzielone zwolnienie z pracy na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy (art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, Dz. U. z 2019 r., poz. 263), w wynagrodzeniu za czas zwolnienia z pracy, obliczonym jak ekwiwalent za urlop, zostaną uwzględnione godziny ponadwymiarowe jako średnia wyliczona za okres od września do miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel będzie korzystał ze zwolnienia z pracy (§ 5 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2018 r. w sprawie trybu udzielenia i korzystania ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej przysługującego osobie wykonującej pracę zarobkową, sposobu ustalenia wysokości wynagrodzenia albo świadczenia pieniężnego przysługującego osobie w okresie zwolnienia od pracy oraz wynikających z tego tytułu uprawnień i świadczeń, Dz. U. z 2018 r., poz. 2323, w zw. z § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli, Dz. U. z 2020 r., poz. 1455).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w czasie zawieszenia badań okresowych (zagrożenie epidemiologiczne) wysyłamy na kończące się badania okresowe sprzątaczki w szkole, które mają czynnik pracy na wysokości do 3 metrów? Czy zachowują ważność te, które się kończą np. 10 sierpnia 2022 r. i nie ma potrzeby wykonywania nowych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest niezbędna dokumentacja przy przekazywaniu szkoły nowemu dyrektorowi przez dyrektora, który przechodzi na emeryturę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka otrzymała zwolnienie lekarskie, które zostało przesłane na platformę ZUS. Czy nauczycielka powinna powiadomić o tym fakcie dyrektora szkoły (np. telefonicznie), czy to nie jest obowiązkiem nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź dotyczącą przyznanie trzynastki za rok 2015 niżej wymienionym nauczycielom: 1. Nauczycielka wróciła z urlopu rodzicielskiego 10.06.2015r. i pracuje nadal, czy należy się Trzynastka za rok 2015?; 2. Nauczycielka zatrudniona od 01.09.2014 do 30.06.2015r. (zwolnienie lekarskie 30.06.2015r.), czy należy się Trzynastka za rok 2015?; 3. Nauczycielka zatrudniona od 01.09.2014 do 26.06.2015r. Trzynastka za rok 2015 nie należy się gdyż nie ma przepracowanego pół roku ? ; 4. Nauczyciel zatrudniony od 01.10.2015r. do 31.08.2016r. Trzynastka się należy czy nie?; 5. Nauczycielka zatrudniona na zastępstwo od 01.09.2015r. do czasu powrotu nauczyciela ze zwolnienia. Trzynastka się należy czy też nie ?
- Nauczyciel pedagog jest zatrudniony w naszej szkole od 1.09.2019 roku w wymiarze 6/22. Złożył wypowiedzenie z pracy z dniem 31.10.2019 roku. Ile dni urlopu należy mu się za te dwa miesiące pracy? Dodam, że ten nauczyciel jednocześnie pracuje i będzie pracował w innej szkole na cały etat.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe