Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zwracam się do Państwa z prośbą o opinię i podpowiedź w zatrudnieniu. Otóż, nauczyciel dyplomowany otrzymuje urlop bezpłatny (pod koniec września 2016) na czas zajmowania innego stanowiska związanego z pełnieniem funkcji. Na jego miejsce chcę zatrudnić nauczyciela, który będzie pracował w szkole po raz pierwszy i ma odpowiednie kwalifikacje na to stanowisko. Moim zdaniem, nie mogę zatrudnić tego nauczyciela do końca roku szkolnego czyli 31.08.2017r., bo zajęcia już trwają, a poza tym i tak nie ma już szansy na rozpoczęcie stażu na kontraktowego. Wobec tego, czy zawrzeć umowę o pracę z tym nauczycielem na czas określony do końca zajęć (23.06.2017r-tak chcę zrobić), czy do końca czerwca?
Zgodnie z art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela, nauczyciela zatrudnia się, w tym w trakcie roku szkolnego, na czas określony w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela.
Okres trwania takiej umowy zależy przede wszystkim od potrzeb szkoły (może to być zatrudnienie na cały rok szkolny lub na krócej). Umowa obejmująca 10 miesięcy (IX - VI) powinna zakończyć się w sierpniu, ponieważ nauczyciel nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze.
W przypadku zatrudnienia krótszego niż 10 miesięcy, a tak będzie w opisanym przypadku, gdy umowa zawarta zostanie np. od 1 października, nauczyciel nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć (art. 64 ust. 5 KN). Nauczyciel ten, faktycznie nie rozpocznie stażu na stopień nauczyciela kontraktowego.
Długość trwania umowy o pracę zależy więc od woli dyrektora. Może to być dzień zakończenia zajęć dydaktycznych, tj. 23.06.2017 r. Za niewykorzystaną część urlopu należy wypłacić ekwiwalent.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jako dyrektor szkoły przeszedłem na emeryturę 5 lat temu i otrzymałem odprawę emerytalną. Następnie zostałem zatrudniony na stanowisku managera oświaty w tej samej placówce na czas określony (jako pracownik niesprawujący nadzoru pedagogicznego). Czy kończąc okres pracy określony w umowie, należy mi się odprawa za przepracowany okres na tym stanowisku?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może bezpośrednio po urlopie macierzyńskim pójść na urlop zdrowotny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły ma obowiązek przedstawienia kryteriów wyboru nauczyciela do obniżenia pensum? Z powodu mniejszej liczby klas I, nie został nikt zwolniony, ale ograniczono wymiar pensum do 10/18.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest przepis, podstawa prawna, która określa czas jaki musi upłynąć od momentu ukończenia kursu z zarządzania oświatą do chwili przystąpienia do konkursu na dyrektora (np. kurs kończy się 10 marca, a konkurs jest 20 marca czy nie trzeba jakiś czas odczekać?
- Interesuje mnie sposób naliczania średniej urlopowej w placówce nieferyjnej (zarówno dla nauczycieli jak i dla dyrektora) w przypadku, gdy urlop został udzielony we wrześniu. Czy średnia urlopowa powinna być naliczana i ewentualnie w jaki sposób, czy w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego to świadczenie nie przysługuje? Czy należy w tej sprawie odnosić się tylko do rozporządzenia o urlopach wypoczynkowych czy również do kodeksu pracy?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe