Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1) Jak obliczyć i wypłacić ekwiwalent za urlop dla nauczyciela doradztwa zawodowego zatrudnionego od 1.09.2017r. do 10.11.2017r.? Jest to nauczyciel kontraktowy, jest zatrudniony również w innej szkole w pełnym wymiarze na czas nieokreślony. 2) Czy z urlopu dla poratowania zdrowia możne przejść bezpośrednio na świadczenie kompensacyjne (mężczyzna z 35 letnim stażem pracy, wiek - 58 lat)
1) Ekwiwalent za niewykorzystany urlop przysługuje na podstawie art. 66 ust. 2 Karty Nauczyciela. Nauczycielowi zatrudnionemu przez okres krótszy niż 10 miesięcy w roku szkolnym przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia, a więc za 3 miesiące (kwestie zaokrąglania dni i miesięcy urlopu uregulowane są w kodeksie pracy - zasada zaokrąglania w górę). Pełny wymiar urlopu (ekwiwalentu) za 10 miesięcy roku szkolnego to 56 dni, zatem za każdy miesiąc przysługuje 5,6 dnia. 3 miesiace x 5,6 = 16,8, czyli 17 dni.
Nauczycielowi należy wypłacić ekwiwalent za 17 dni, obliczony zgodnie z zasadami określonymi w Rozporządzeniu MEN z dnia 26.06.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli.
2) Na świadczenie kompensacyjne można przejść bezpośrednio po urlopie dla poratowania zdrowia. Przebywając na urlopie zdrowotnym, nauczyciel pozostaje w zatrudnieniu w szkole, więc urlop ten nie stoi na przeszkodzie do skorzystania ze świadczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka uczyła przyrody(etat) od 1.09 do 22.06 dyrektor z dniem 23.06 na zasadzie porozumienia stron przeniósł nauczycielkę do przedszkola (etat). Jaki wymiar urlopu ma ta nauczycielka jeśli wykorzystała już ferie zimowe w szkole a przechodząc do pracy w przedszkolu jest urlop 35 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w trakcie roku szkolnego organ prowadzący może obciąć 1 etat pracownika obsługi? Zaznaczam że ten etat został zatwierdzony w arkuszu kwietniowym.
- Proszę o pomoc w poprawnym wyliczeniu pensum dla nauczyciela z etatów o różnym tygodniowym wymiarze godzin. Nauczyciel realizuje: 20 godzin dydaktycznych (20/18) oraz 2/26 świetlicy szkolnej. Jak obliczyć jego pensum i godziny ponadwymiarowe? Proszę wskazać podstawę prawną, jeżeli brak jest umocowania w postaci uchwały rady gminy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka urodziła w dniu 18.11.2013 dziecko. W 2013 roku przed narodzinami dziecka wykorzystała w całości urlop w czasie ferii zimowych. Placówka jest jednostką feryjną. Od 18.11.2013 do 16.11.2014 przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Od 17.11.2014 przebywa na urlopie wypoczynkowym. Jaka ilość urlopu wypoczynkowego przysługuje za rok 2013 i 2014? W jakim dniu powinna rozpocząć pracę w szkole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy nauczyciela dyplomowanego zatrudnionego przez mianowanie, który od 1.09.2016 r. do 30.06.2017 r. przebywa na urlopie bezpłatnym. Nauczyciel przeprowadził się 100 km od miejsca pracy. Aktualnie pracuje w innej szkole w innej miejscowości – umowa na zastępstwo od 01.09.2016 r. do 30.06.2017r. Ale od lipca wraca już do naszej szkoły. 1. Czy nauczycielowi należy się świadczenie urlopowe w naszej szkole skoro na urlopie bezpłatnym przebywa od 01.09.2016 r. do 30.06.2017 r. a co z miesiącami lipiec i sierpień ?; 2.Czy po urlopie bezpłatnym nauczyciel powinien wykonać badania kontrolne w medycynie pracy? Czy jest taki obowiązek po urlopie bezpłatnym?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe