Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o informację dotyczącą udzielenia pracownikom niepedagogicznym dodatkowych dni wolnych od pracy za święto przypadające w soboty i niedziele w roku 2018. Wszyscy pracownicy zatrudnieni są w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy w tym roku pracownicy mają prawo tylko do jednego dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające 6 stycznia? Nadmieniam, że mamy 3-miesięczny okres rozliczeniowy i z moich wyliczeń wynika, że dyrektor ma obowiązek zapewnić dni wolne w okresach: I-III – 27 dni wolnych, IV-VI - 30 dni wolnych, VII-IX -28 dni wolnych, X-XII -29 dni wolnych. Czy poza tymi obowiązkowymi może udzielić dodatkowych dni wolnych np. za 1.04; 20.05, 11.11?
Zgodnie z art. 130 § 2 KP każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, oblicza się: mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku. W trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym od stycznia do marca pracownicy pełnoetatowi mają do przepracowania w styczniu 168 godzin, w lutym 160 godzin i w marcu 176 godzin. Dni wolne otrzymują więc w dniu 1 stycznia oraz za 6 stycznia – najpóźniej do dnia 31 marca 2018 r. W kolejnych miesiącach mają do przepracowania: w kwietniu 160 godzin (dzień wolny w Poniedziałek Wielkanocny), w maju 168 godzin (dni wolne 1, 3 i 31 maja), w czerwcu 168 godzin, w lipcu 176 godzin, w sierpniu 176 godzin (dzień wolny 15 sierpnia), we wrześniu 160 godzin, w październiku 184 godziny, w listopadzie 168 godzin (dzień wolny 1 listopada) i w grudniu 152 godziny (dni wolne 25 i 26 grudnia). Za święto przypadające w niedzielę nie przysługuje dzień wolny – takie święto nie obniża wymiaru czasu pracy. Korzystniejsze regulacje wewnętrzne (udzielenie dnia wolnego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia) może zawierać statut lub regulamin, umowa o pracę albo ewentualnie decyzja dyrektora, o ile nie naruszy w ten sposób planu finansowego, wypłacając wynagrodzenie za nieprzepracowane dni (art. 9 § 1, art. 18 KP, art. 68 ust. 5 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o pomoc w zakresie "pracy w nocy" pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowiskach administracyjnych w trakcie światowych dni młodzieży. Czy w związku z dyżurami jakie ewentualnie będą pełnić pracownicy samorządowi zatrudnieni na stanowiskach administracyjnych w nocy to powinni dostać osobne polecenie, informację, że pełnią w nocy, a co z dodatkiem za pracę w nocy???
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1) Od 1.10 2014 zatrudniłam policjanta- emeryta na stanowisko konserwatora. Jaki przysługuje mu dodatek stażowy?; 2) Ponadto w dniu dzisiejszym przedstawił dokumentację pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym jako dodatkowy okres pracy, czy powinnam to uwzględnić i wypłacić nagrodę jubileuszową?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka rozpoczęła pracę w naszej szkole 1 września 2016 r. w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Nasza szkoła była wówczas jej dodatkowym miejscem pracy, gdyż jednocześnie do 28 lutego 2017 r. znajdowała się w stanie nieczynnym w swojej macierzystej placówce.
Po zakończeniu stosunku pracy w szkole macierzystej dostarczyła do naszej szkoły świadectwo pracy za okres od 1 września 1992 r. do 28 lutego 2017 r. czyli jej staż pracy wynosił 24 lata, 5 m-cy i 27 dni.
1 września 2019 r. nauczycielka zgłosiła problem nieotrzymania nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, gdyż jak twierdziła, swoją pracę zawodową rozpoczęła 1 września 1984 r.
W wyniku rozmowy i analizy jej przebiegu zatrudnienia okazało się, że od początku zatrudnienia kilka razy zmieniała miejsce pracy i było to na zasadzie przeniesienia służbowego nauczyciela na mocy art. 18 KN. W związku z przeniesieniem służbowym nie dochodzi do rozwiązania stosunku pracy i dyrektor szkoły, w której nauczyciel był dotychczas zatrudniony przekazuje do szkoły, do której nauczyciel zostaje przeniesiony, akta osobowe nauczyciela. W przypadku ustania stosunku pracy, kontynuowanego w szkole do której nauczyciel został przeniesiony, szkoła ta winna wydać mu świadectwo pracy uwzględniające również okres pracy w szkole, z której nauczyciel został przeniesiony.
Stąd wniosek, że ostatni Pracodawca nie uwzględnił wszystkich okresów zatrudnienia. W chwili obecnej nauczycielka jest na etapie kompletowania dokumentów.
Czy, pomimo tego, że termin nabycia prawa do nagrody jubileuszowej minął 31 sierpnia 2019 r. należy, po dostarczeniu sprostowania świadectwa pracy, wypłacić Nauczycielce należną nagrodę jubileuszową?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Obecnie jesteśmy gimnazjum, a od 01.09.17 r. jednostka nasza będzie przekształcona w ośmioletnią szkołę podstawową. Uchwała nadająca Akt założycielski szkoły i statut będzie podjęta we wrześniu (pod koniec). Kiedy mamy dokonać zmian REGON, NIP, w ZUS i u wszystkich kontrahentów? Myślę, że gdy będzie akt założycielski, ale jak do tego czasu mamy funkcjonować? Pracownicy dostali informację, że od 01.09.17 stają się pracownikami szkoły podstawowej, więc kto 01.09.17 płaci im wynagrodzenia, gimnazjum czy szkoła podstawowa, jakich pieczątek używać?
- Jak powinien zachować się pracodawca w sytuacji, gdy pracownik (nauczyciel bibliotekarz) z urazem ręki (zwichnięcie/złamanie) przychodzi do pracy po kilkudniowym zwolnieniu lekarskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe