Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor niepublicznej placówki ma obowiązek przyjęcia po zakończeniu urlopu rodzicielskiego nauczyciela, jeśli podczas jego nieobecności został zlikwidowany oddział, w którym pracował przed zwolnieniem lekarskim? Co z jego 12-miesięczną ochroną?
Zgodnie z art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 pracodawca ma obowiązek zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem, z czego wynika obowiązek dopuszczenia pracownika do pracy, zasadniczo na stanowisku wymienionym w umowie o pracę. Dodatkowo na podstawie art. 1832 KP, pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu rodzicielskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu. Zasadą jest więc obowiązek zapewnienia nauczycielce pracy po urlopie rodzicielskim. Jednakże w związku z tym, że umowa o pracę nauczycielki jest chroniona przed rozwiązaniem przez pracodawcę przez czas trwania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, czyli do dnia zakończenia urlopu rodzicielskiego (art. 177 § 4 w zw. z art. 1821g KP), już w pierwszym dniu powrotu do pracy po urlopie rodzicielskim ta ochrona nie obowiązuje i nauczycielce będzie można najwcześniej wtedy doręczyć wypowiedzenie umowy o pracę. Natomiast do czasu rozwiązania umowy (do dnia upływu okresu wypowiedzenia) należy zapewnić jej pracę na jednym ze stanowisk wymienionych w art. 1832 KP albo też w okresie wypowiedzenia można ją zwolnić ze świadczenia pracy, z obowiązkiem wypłacania wynagrodzenia do ostatniego dnia zatrudnienia (art. 362 KP). Zarówno w trakcie, jak i po urlopie, umowa o pracę mogłaby natomiast zostać rozwiązana za zgodą nauczycielki w trybie porozumienia stron (art. 30 § 1 pkt 1 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciela posiadająca wyższe wykształcenie magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym (filologia rosyjska) oraz studia podyplomowe z wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej zdała egzamin z języka angielskiego dla obcokrajowców na poziomie 1 - First i otrzymała ocenę C z egzaminu w zakresie znajomości języka angielskiego First Certificate in English poziom B2 Rady Europy wynik 162 pkt. Czy nauczycielka posiada kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w przedszkolu i w szkole podstawowej w klasach I- III? Jeśli posiada to, do którego roku są one ważne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica publicznego gimnazjum wyszła za mąż, przeprowadziła się do innej miejscowości i jej mąż oraz ona proszą o wydanie dokumentów. W podaniu zaznaczyli, że ona będzie kontynuowała naukę w swoim obwodzie szkolnym. Czy w tej sytuacji można uznać, że mąż jest prawnym opiekunem i wydać dokumenty?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony na zastępstwie w okresie od dnia 01.09.2013 r. do 09.05.2014 r. Dodatkowe wynagrodzenie roczne zostało mu wypłacone za okres od 01.09.2013 r. do 31.12 2013 r. Czy należy się wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego temu nauczycielowi za okres od 01.01.2014 r. do 09.05.2014 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka została zatrudniona od 1.09.2019 r. do 29.02.2020 r. i wypłacono jej ekwiwalent za 20 dni urlopu, ponieważ wykorzystała ferie zimowe za rok 2020. Ta sama nauczycielka podpisała ze szkołą drugą umowę o pracę od 1.09.2020 r. do 31.01.2021 r. Za ile dni należy wypłacić jej ekwiwalent za urlop ? Wykorzystała ferie zimowe za rok 2021.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące udzielenia dnia opieki zgodnie z art 188 KP. Czy jeżeli zatrudnienie jest w dwóch szkołach, to przysługują w jednej szkole 2 dni i w drugiej szkole 2 dni - razem 4 dni? (Mówimy o dwóch różnych płatnikach i umowach o pracę).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe