Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej może samodzielnie zmienić stanowisko pracy: z sekretarki na referenta? Oczywiście w regulaminie pracy jest ujęte takie stanowisko, mamy też zabezpieczone środki finansowe w związku z ewentualną zmianą stanowisk. Czy dyrektor wprowadza taką zmianę zarządzeniem czy wprowadza aneks do umowy o pracę?
Zgodnie z zapisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2018 r., poz. 936) stanowisko sekretarki jest stanowiskiem zakwalifikowanym do stanowisk pomocniczych i obsługi. Z kolei stanowisko referenta jest stanowiskiem urzędniczym.
Stosownie do art. 11 i 12 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1282) nabór kandydatów na wolne stanowiska urzędnicze jest otwarty i konkurencyjny. Oznacza to, że dyrektor szkoły ma obowiązek przeprowadzić konkurs na stanowisko urzędnicze.
Wolnym stanowiskiem urzędniczym jest stanowisko, na które zgodnie z przepisami ustawy albo w drodze porozumienia nie został przeniesiony pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, posiadający kwalifikacje wymagane na danym stanowisku lub nie został przeprowadzony na to stanowisko nabór albo na którym mimo przeprowadzonego naboru nie został zatrudniony pracownik.
Podsumowując, stwierdzić należy, że dyrektor może swobodnie przenosić pracowników samorządowych (urzędników) pomiędzy stanowiskami urzędniczymi. Nie może natomiast awansować pracownika obsługowego, jakim jest sekretarka, na stanowisko urzędnicze. Jedyną możliwością jest tutaj ogłoszenie konkursu na wolne stanowisko urzędnicze, w którym sekretarka może wystartować. Jeżeli taki konkurs wygra, należy z nią zawrzeć nowa umowę o pracę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ekwiwalent za urlop placówka feryjna. Nauczyciel zatrudniony od 01.09.2018 r. (druga umowa, pierwsza od 01.09.2017 do 31.08.2018) w dniu 28.02.2019 r. rozwiązuje stosunek pracy za porozumieniem stron. Na przełomie stycznia i lutego wykorzysta urlop w związku z feriami zimowymi (14 dni). Za ile dni urlopu pracodawca powinien w tej sytuacji wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Problem mój pojawił się z n-lem, którego przedstawię przebieg pracy. Pani X zatrudniona została w 2012 r. w oddziale przedszkolnym w wymiarze 20/25 na czas określony. Następną umowę p. była dyrektor szkoły podpisała z n-lką na czas określony (3 lata) w pełnym wymiarze. Następną umową była również umowa na czas określony (1 rok). Dnia 01.09.2016 podpisano z n-lem kolejną umowę na czas określony (1 rok) czyli do 31.08.2017 r. W kwietniu 2017 r. p.urodziła dziecko i przebywa na urlopie macierzyńskim. Poprzednia dyrektorka wystawiła świadectwo pracy, które zostało wysłane w ciągu 7 dni. Pani n-lka domaga się zatrudnienia na czas nieokreślony z dniem 01.09.2017r. Proszę o wykładnię prawną tej trudnej i zawiłej dla mnie sytuacji. Bardzo proszę o pilną odpowiedź i ewentualnie wzór aneksu do zawartej wcześniej umowy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona jest w placówce feryjnej na czas określony od 1.09.2015 do 31.08.2018. W okresie od 1.10.2016 do dnia porodu tj. do 13. 05.2017 przebywała na zwolnieniu lekarskim, a od 14.05.2017 - 14.05.2018 na urlopie rodzicielskim. Nie wykorzystała urlopu w 2017 roku, więc przysługuje jej urlop uzupełniający 8 tygodni. Czy w związku z wygaśnięciem stosunku pracy z dniem 31.08.2018 przysługuje jej urlop również w wymiarze 8 tygodni za 2018 r, czy proporcjonalny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor planuje zatrudnić na stanowisko nauczyciela przedmiotów zawodowych z kodeksu pracy osobę z 30 letnim stażem pracy bez przygotowania pedagogicznego- mgr inż. Czy powinien po nowelizacji kodeksu pracy zapewnić wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego? Czy zatrudnić powinien tylko do końca zajęć w szkole- koniec czerwca? Czy powinien zatrudnić na zasadzie porozumienia stron? Czy przyszły nauczyciel powinien zarejestrować się po zwolnieniu wcześniejszym z pracy jako osoba bezrobotna? Obecnie pracuje na etacie pełnym w innym zakładzie. Czy wcześniej dyrektor powinien w urzędzie pracy zgłosić, że od września posiada wolny etat na stanowisko nauczyciela w którym określi wymagania dla nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może na podstawie niepisanej umowy z nauczycielami, która funkcjonuje od lat, przenieść nauczycielkę po zakończeniu pracy z klasą III do klasy 0, z perspektywą powtórzenia cyklu 0-III. Nadmieniam, że tak pracowała dotychczas. Obecnie nauczycielka ta nie wyraża zgody na to przeniesienie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe