Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy kopie np. zaświadczeń z przeprowadzonych szkoleń, które pracownik przedkłada do akt osobowych powinny być poświadczane za zgodność z oryginałem? Czy takiego poświadczenia dokonuje sam pracownik czy pracodawca?
Zgodnie z § 1 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28.05.1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia prze pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy (...),pracodawca przechowuje w aktach osobowych pracownika odpisy lub kopie składanych dokumentów. Pracodawca może żądać od pracownika przedłożenia oryginałów tych dokumentów tylko do wglądu lub sporządzenia ich odpisów albo kopii.
Z powyższego wynika, że kopie dokumentów nie muszą być poświadczane (zwłaszcza urzędowo), skoro może je wykonać sam pracodawca mając oryginał do wglądu. W praktyce stosuje się potwierdzanie przez samego pracodawcę/pracownika upoważnionego, za zgodność z oryginałem, skopiowanych dokumentów, jednak nie jest to wymóg wynikający z przepisów Rozporządzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik obsługi pracował w szkole pracował w szkole 27 lat. Złożył podanie o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 28 listopada 2021 r w związku z przejściem na emeryturę.
Od 1 grudnia 2021 został ponownie zatrudniony w pełnym etacie a od 01.09.2023 roku pracuje na poł etatu.
Aktualnie przebywa na zwolnieniu lekarskim pogorszyło mu się zdrowie będzie musiał przejść szereg operacji. Do pracy nie wróci. Pracownik nie złoży podania o rozwiązanie umowy o pracę.
Co w takim przypadku dalej będzie z pracownikiem (emerytem).
Jak wygląda możliwość rozwiązania umowy? Jak powinno wyglądać pismo w sprawie rozwiązania umowy w tym przypadku ( jakie elementy powinno zawierać, jakie uzasadnienie) Może posiadacie Państwo wzór.
Jaka będzie podstawa prawna rozwiązania umowy do zapisu w świadectwie pracy?
Zgłosiłam u państwa w tej sprawie dokument na życzenie
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania z wymiarem 18/18. Od nowego roku szkolnego mogę zatrudnić go 10/18 i 12/26 co daje pełen wymiar czasu pracy. Czy w tej sytuacji muszę do 31.05.2016 wypowiedzieć temu nauczycielowi warunki pracy, i czy musi nauczyciel wyrazić zgodę i do kiedy ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy jeżeli po dniu złożenia rezygnacji ze stanowiska dyrektora (za 3 miesięcznym wypowiedzeniem) przebywam na L-4, to jednocześnie przesuwa mi się dzień rezygnacji, czy pozostaje dzień wskazany w piśmie?
Czy przysługujący mi urlop wypoczynkowy powinnam odebrać w trakcie wypowiedzenia czy po terminie wypowiedzenia w postaci ekwiwalentu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy do lat stażu pracy, a zarazem do Nagrody Jubileuszowej można wliczyć pracownikowi niepedagogicznemu, który dostarczył do szkoły oświadczenie, podpisane przez dwóch świadków, pracowników zakładu w którym w latach 1970-1972 tz. przez dwa lata odbywał przyuczenie do zawodu przez 3 dni w tygodniu, a przez pozostałe dni uczęszczał do Przyzakładowej Szkoły Zawodowej? Pracownik w ówczesnych latach nie otrzymał świadectwa pracy z zakładu, w którym odbywał przyuczenie, ale posiada świadectwo ukończenia Szkoły Przyzakładowej. Nadmieniam, że ten zakład pracy istnieje do dnia dzisiejszego, niestety w archiwach nie ma już dokumentacji z lat 70, a świadkowie, którzy podpisali oświadczenie są czynnymi pracownikami do dnia dzisiejszego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi który od 1.09.2014 r. do 31.08.2015 przebywa na urlopie zdrowotnym należny się świadczenie urlopowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe
Styczeń :