Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy mogę zwolnić nauczycielkę z art. 20 (nie ma dla niej godzin, zmiana organizacji pracy szkoły), jeżeli jest zatrudniona w szkole podstawowej, do której włączono od 1.09.2017r. gimnazjum? Nie wykazałam jej w projekcie organizacji pracy szkoły na 2016/17. Nauczyciel ma 38 lat pracy i uprawnienia emerytalne.
W stosunku do zatrudnienia na rok szkolny 2017/2018 w szkołach, w których prowadzone są klasy dotychczasowego gimnazjum nie stosuje się art. 20 Karty Nauczyciela, lecz art. 225 ustawy z dnia 14.12.2016 r. wprowadzającej ustawę Prawo oświatowe. Na podstawie tych przepisów, w przypadku braku godzin dla nauczycieli, w pierwszej kolejności przenosi się ich w stan nieczynny, a nauczycielom zatrudnionym na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć, których dalsze zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć nie jest możliwe, można zaproponować ograniczenie zatrudnienia. W przypadku niewyrażenia zgody na powyższe, rozwiązuje się z nauczycielem stosunek pracy, z końcem roku szkolnego, po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu.
Co istotne, w przypadku rozwiązania stosunku pracy na podstawie powyższych przepisów, nauczyciele zachowują prawo do przejścia na emeryturę nauczycielską z art. 88 Karty Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakich formalności należy dokonać podczas zatrudniania nauczyciela na umowę o pracę w przedszkolu niepublicznym? Czy należy uzyskać zaświadczenie o niekaralności i czy należy sprawdzić nauczyciela w innych bazach danych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedszkola z umiarkowaną niepełnosprawnością jest zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin na 18/24 (łączone pensum, młodsza i starsza grupa przedszkolna). Uwzględniając niepełnosprawność etat wynosi 18/20. Nauczyciel ten jest zatrudniony od 01.09.2021 r. do 31.08.2022 r. Ile dni urlopu przysługuje nauczycielowi? Czy 35 dni urlopu jest liczone na rok szkolny czy rok kalendarzowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony w dwóch szkołach, łącznie na mniej niż etat, ale więcej niż pół etatu. Jak powinna wyglądać procedura wystawiania oceny dorobku zawodowego w takim przypadku? W jakim stopniu dyrektor szkoły prowadzącej staż nauczyciela może korzystać z opinii rady rodziców drugiej szkoły oraz dyrektora drugiej szkoły?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mgr pedagogiki w zakresie profilaktyki społecznej zatrudniony w przedszkolu niepublicznym na stanowisku pomoc nauczyciela może pełnić sam dyżur o godz 7 rano gdy otwierane jest przedszkole i zaczynają dopiero przychodzić dzieci? Czy musi wtedy być już nauczyciel wychowania przedszkolnego?
- W tym roku szkolnym uruchamiamy w naszej szkole nowy kierunek policealny: technik usług kosmetycznych (symbol cyfrowy zawodu: 514207). W związku z tym muszę zapewnić kadrę w zakresie nauczania teoretycznego: podstawy anatomiczno-dermatologiczne oraz kosmetyka pielęgnacyjna i upiększająca twarzy, szyi i dekoltu i praktycznego: zabiegi pielęgnacyjne i upiększające twarzy, szyi i dekoltu. Czy w związku z tym, pierwszego przedmiotu z anatomii może nauczać nauczyciel biologii, drugiego teoretycznego nauczycielka, która jest mistrzem fryzjerstwa, ma przygotowanie pedagogiczne i jest absolwentką studiów podyplomowych: fryzjerstwo i stylizacja, w ramach których miała takie przedmioty jak: kosmetologia (10h teorii i 15 praktyki), stylizacja (20h praktyki), charakteryzacja (5h praktyki). Jak sama mówi, realizując podyplomówkę na kosmetologii, ma się praktycznie te same przedmioty (konsultowała to z uczelnią). Dodatkowo ma ukończony kurs wizażu. Próbowałem zapytać o zdanie kuratorium, ale ono twierdzi, że ocenianie kwalifikacji nauczycieli przedmiotów zawodowych leży po stronie dyrektora. I co z uprawnieniami do nauczania praktycznego. Czy wspomnianą nauczycielkę, która jest mistrzem fryzjerstwa, wystarczy wysłać na podyplomówkę z kosmetologii, by mogła prowadzić te zajęcia?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe