Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy na świetlicy wiejskiej prowadzonej przez ochotniczą straż pożarną mogą być zatrudnieni nauczyciele na podstawie Karty Nauczyciela? Jeżeli nie, to na jakiej podstawie i ile wynosi wymiar tygodniowej pracy? Czy pracując na stanowisku wychowawca w wymiarze 1/2 etatu należy się połowa urlopu wypoczynkowego, ile dni?
W świetlicy wiejskiej nie zatrudnia się nauczycieli na podstawie Karty Nauczyciela. Osoba tam pracująca jest zatrudniona na podstawie przepisów kodeksu pracy. Wymiar czasu pracy ustala organ, który założył świetlicę (np. urząd gminy, dom kultury), w zależności od potrzeb. W przypadku pełnego etatu jest to, zgodnie z kodeksem pracy 40 godzin.
Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu pracuje 20 godzin tygodniowo, w godzinach i dniach ustalonych przez pracodawcę. Urlop wypoczynkowy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze przysługuje w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru etatu. W opisanym przypadku, będzie to 10 lub 13 dni, w zależności od stażu pracy (przy pełnym etacie, poniżej 10 lat - 20 dni, a od 10 lat - 26 dni).
Zgodnie z kodeksem pracy, jeden dzień urlopu równa się 8 godzinom, zatem wymiar urlopu należy pomnożyć przez 8, co daje odpowiednio 80 lub 104 godziny. Urlopu wypoczynkowego udziela się w godzinach zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy. Z powyższej puli godzin odejmuje się za każdy dzień urlopu tyle godzin, ile w danym dniu miał do przepracowania. Jeżeli np. pracownik jest zatrudniony przez 5 dni po 4 godziny, to w sumie na urlopie będzie przebywał i tak 20 lub 26 dni.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie uprawnienia przysługują nauczycielowi posiadającemu orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym?
Czy nauczyciel posiadający orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym może prowadzić zajęcia w klasach łączonych (V+VI). Łączna liczba uczniów do 24? Czy wymiar czasu pracy nauczyciela posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności 35 godzin tygodniowo wiąże się z obniżką pensum z 18 godzin na 15,76 godzin? Czy 15 min przerwa na gimnastykę jest odliczana od pensum nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, chciałabym się dowiedzieć czy nauczyciel zatrudniony na zlecenie (a nie na umowę o pracę) może rozpocząć staż? Jeśli tak, to w jakim wymiarze godzin musiałby być zatrudniony? Czy 9 godzin daje mu już to prawo?
- Proszę o szczegółowe wyjaśnienie zasad wyliczania urlopów wypoczynkowych dla nauczycieli zatrudnionych z Kodeksu Pracy, na umowę o pracę (czas określony lub nieokreślony) w szkole niepublicznej (liceum). Podam dla przykładu 2 przypadki:
1. Um. o pracę w wymiarze 1/3 etatu (przy tygodniowej normie czasu w wysokości 40 godzin) na czas określony (1.09.2019-31.08.2020), pensum 8/22 (taki jest zapis w zakresie obowiązków, który jest integralną częścią zawartej umowy o pracę), praca w 3dni x tydzień (pon. 2lekcje., środa 2 lekcje, czwartek 4 lekcje)
2. Um. o prace w wymiarze ½ etatu (przy tygodniowej normie czasu w wysokości 40 godzin) na czas nieokreślony (od 1.08.2018r.), pensum 11/22 (taki jest zapis w zakresie obowiązków) praca w 2 dni x tydzień (pon. 5lekcji., czwartek 6 lekcji)
Dyrektor niepublicznego liceum
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące odprawy dla nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę od 1.09.2005 r. do 31.08.2013 r. Wypowiedzenie z art. 27 KN.
Czy w tym przypadku należy się powołać na ustawę z 13 marca 2003 r. – który art.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dozorca nocny idzie do szpitala na planowaną operację. Czy muszę czekać 30 dni na zatrudnienie osoby na zastępstwo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe