Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące odprawy dla nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę od 1.09.2005 r. do 31.08.2013 r. Wypowiedzenie z art. 27 KN. Czy w tym przypadku należy się powołać na ustawę z 13 marca 2003 r. – który art.?
Jeżeli przyczyna wypowiedzenia leżała po stronie pracodawcy (brak godzin dla nauczyciela spowodowany zmianami organizacyjnymi - mniej uczniów, mniej godzin, itp.), a pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, wówczas nauczycielowi należy się odprawa. W opisanym przypadku w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia.
USTAWA z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników:
Art. 8. 1. Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Art. 10. 1. Przepisy art. 5 ust. 3-7 i art. 8 stosuje się odpowiednio w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Chciałabym zapytać o wysokość wynagrodzenia dla nauczyciela w placówkach publicznych zatrudniających nauczycieli zgodnie z Kartą Nauczyciela. Jaką wysokość pensji posiada - nauczyciel kontraktowy, pracujący w mieście gminnym (wielkość gminy 7 tys. mieszkańców, a samego miasta ok. 5 tys.) ze stażem pracy 4-5 lat, z wykształceniem wyższym, z przygotowaniem pedagogicznym. Praca poza godzinami nocnymi, wychowanie przedszkolne, brak dodatkowych obowiązków w postaci sprawowania funkcji dyrektora czy bycia opiekunem stażu, województwo lubelskie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel będący na urlopie bezpłatnym może korzystać z zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych? Aktualnie dwóch nauczycieli jest w mojej placówce na urlopie bezpłatnym jednocześnie pracują w innej placówce oświatowej.
- Czy w żłobku może być zatrudniony absolewent pedagogiki terapeutycznej na stanowisko opiekuna w żłobku
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przedszkola wraca z urlopu dla poratowania zdrowia 1 września 2016r. (urlop zdrowotny od 01.09.2015r. do 31.08.2016r). Czy należy jej się cały urlop wypoczynkowy za 2016r. czyli 35 dni, czy proporcjonalnie za 4 m-ce br? Proszę o wykładnie prawną.
- Nauczyciel od 1.09 zatrudniony jest na umowę na 16,6 godziny od 20.11 dostaje 1 godzinę nauczania indywidualnego - średnioroczny przydział zmienia mu się na 17,34 h, ale umowę od 20.11 zmieniam na 17,6, następnie od 8.01 znowu dochodzi 1 godz. nauczania indywidualnego - średnioroczne zatrudnienie wzrasta do 17,8, ale faktyczny przydział wzrasta do 18,6. Jak powinnam podpisać umowę i jak płacić nauczycielowi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe