Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel, któremu przyznano prawo do urlopu zdrowotnego na podstawie Karty Nauczyciela, ma prawo w trakcie jego trwania do zawarcia społecznej (nieodpłatnej) umowy na doraźne prowadzenie zajęć pozalekcyjnych (np. sportowych) z dziećmi? Czy odpowiedzialność np. za bezpieczeństwo dzieci wynikające z takiej umowy jest podobne jak w przypadku umowy np. zlecenia? Art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela mówi o zakazie podjęcia jedynie pracy zarobkowej. Co w sytuacji, kiedy np. lekarz zleci nauczycielowi taką formę zajęć jako rodzaj rekreacji?
1. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci, wynikająca z umowy społecznej.
Odpowiedzialność za taką pracę może regulować umowa zawarta między nauczycielem a organizacją zatrudniającą go. Jeżeli takiego zapisu w umowie nie ma, wówczas zastosowanie ma USTAWA z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie:
Korzystający ma obowiązek poinformować wolontariusza o przysługujących mu prawach iI ciążących obowiązkach oraz zapewnić dostępność tych informacji.
2. Zatrudnienie w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia.
art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela obejmuje jedynie zakaz wykonywania pracy zarobkowej, czy to ze stosunku pracy, czy też z innych umów cywilnych. W tej materii nie ma więc prawnych przeszkód, aby nauczyciel wykonywał pracę wolontariacką (bezpłatną).
Pojawia się jednak problem celu urlopu dla poratowania zdrowia. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 7 lipca 2005 r., sygn. akt II PZP 5/05 zajął stanowisko, iż celem urlopu dla poratowania zdrowia jest poratowanie zdrowia i żeby tego dokonać, nauczyciel nie może podejmować pracy ani jej kontynuować w jakiejkolwiek formie.
Zwłaszcza zajęcia pozalekcyjne z dziećmi będą tu sprzeczne z celem takiego urlopu. Nie sądzę, aby lekarz zalecił jako rodzaj rekreacji pracę, od której de facto zalecił zwolnienie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nie mamy nauczyciela do zajęć doradztwa zawodowego w klasie siódmej. Czy może uczyć pedagog lub psycholog?
- Jesteśmy publiczna szkołą feryjną. Planujemy zatrudnić nauczyciela, który ukończył studia licencjackie, ale bez przygotowania pedagogicznego. Zatrudnienie na podstawie Kodeksu pracy byłoby na czas określony od 28.09 do 25.06.2021 r. na cały etat, tj. 18/18 pensum nauczyciela, do tego miałby 9/18 godzin ponadwymiarowych.
1. Jak ma wyglądać zapis w umowie, jeśli chodzi o czas pracy i godziny ponadwymiarowe? Czy wystarczyłoby: wymiar czasu pracy 18/18, w tym liczba godzin dydaktycznych 18/18?
2. Czy muszę uwzględnić w umowie godziny ponadwymiarowe w liczbie 9/18?
3. Czy godziny ponadwymiarowe są płacone jak pozostałym nauczycielom zatrudnionym z Karty Nauczyciela?
4. Czy takiemu nauczycielowi zatrudnionemu z Kodeksu pracy należy się dofinansowanie na studia z przygotowania pedagogicznego i uzupełniające magisterskie z funduszu doskonalenia zawodowego nauczycieli?
5. Czy można mu przyznać dodatek motywacyjny?
6. Jaki wymiar urlopu mu przysługuje?
7. Czy korzysta z urlopu jak pozostali nauczyciele częściowo w trakcie ferii zimowych? Umowa do 25.06.2021 r., więc za pozostałe dni wypłacamy ekwiwalent?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który przebywa na urlopie zdrowotnym dyrektor może polecić zadanie np. prowadzenie strony internetowej szkoły?
- Bardzo proszę o wskazanie formalnie prawidłowej procedury postępowania w przypadku konieczności ograniczenia zatrudnienia dotyczącego nauczycieli placówki nieferyjnej. Od września, ze względu na nałożone przez organ prowadzący ograniczenia (zmniejszenie liczby grup i oddziałów szkolnych ) dla 10 z 13 nauczycieli brakuje godzin do wymaganego pensum (mają niewiele ponad 1/2 etatu ). Czy wystarcza informacja przekazana nauczycielom na Radzie Pedagogicznej 25 maja o planowanych w arkuszu organizacji zmniejszonych przydziałach (każdy nauczyciel był wyczytany z podaniem liczby godzin w nowym arkuszu i jest to zawarte w protokole z Rady) ? Czy wymagane jest wręczenie pisemnej informacji odrębnie każdemu nauczycielowi? Chcę zaznaczyć, że ze względu na specyfikę placówki (zakład poprawczy ) bardzo trudno jest określić rzeczywisty stan osobowy naszych podopiecznych na 1 września. Arkusz zakłada najbardziej optymistyczny wariant uruchomienia wszystkich grup i oddziałów, ale bardzo realne prognozy wskazują, że najprawdopodobniej to się nie uda i trzeba będzie aneksem jeszcze bardziej ograniczać godziny. Jak zachować wszelkie formalności (terminy, pisma ) wobec nauczycieli - wszyscy to nauczyciele mianowani.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony na czas określony (umowa na zastępstwo) od 01.09.2019 r. do 30.01.2021 r. Wykorzystał urlop wypoczynkowy w 2020 r. w okresie ferii zimowych i letnich. W 2021 roku wykorzystał urlop w czasie ferii zimowych (14 dni).
Czy w takim przypadku należy mu się ekwiwalent urlopowy? Jeżeli tak, to za jaki okres?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe