Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zasadą wynikającą z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz....

PORADA PRAWNA

31 stycznia 2022 Kadry

Czy nauczyciel zatrudniony od 05.11.2020 r. do 25.06.2021 r. na umowę o pracę ma prawo do trzynastki za rok 2021?

Zasadą wynikającą z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1872 ze zm.) jest to, że pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. W przypadku pracownika, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, prawo do wynagrodzenia rocznego powstaje, jeżeli pracownik przepracował u tego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy. W takim przypadku wysokość dodatkowego wynagrodzenia jest ograniczona proporcjonalnie do okresu przepracowanego. Wyjątki od tej zasady są przewidziane w art. 2 ust. 3 pkt 1ww. ustawy. Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy, warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego, nie jest wymagane w przypadku nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej).

Stosownie do art. 10 ust. 7 ustawy z dnia z 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1320 ze zm.) w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.

W świetle przepisów Karty Nauczyciela jest możliwe nawiązanie stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem zgodnie z organizacją pracy szkoły (przewiduje to wprost art. 10 ust. 7). W przypadku szkoły należy uwzględnić fakt, że pewne rozwiązania organizacyjne są planowane w perspektywie nie roku kalendarzowego, ale roku szkolnego obejmującego części dwóch lat kalendarzowych. Nauczyciel nabył więc za rok 2021 r. prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, mimo że w 2021 r. nie przepracował w szkole 6 miesięcy (przepracował 5 pełnych miesięcy i część 6.). Wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego powinna być ustalona proporcjonalnie do okresu przepracowanego w 2021 r. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT