Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciele w-fu mogą pełnić dyżury? Czy podczas przerwy zobowiązani są do "pilnowania" rozbierających się dzieci? Czy dzieci mogą się rozbierać po przerwie? Czy istnieje jakiś przepis, który "ochrania" nauczycieli w-fu przed dyżurami?
Nie, prawo oświatowe nie reguluje szczegółów dotyczących funkcjonowania szkół i placówek, umożliwiając w ten sposób wprowadzanie regulacji wewnętrznych. Zatem to dyrektor decyduje, w jaki sposób wprowadzi niezbędne rozwiązania. Specyfika niektórych przedmiotów wymaga zaangażowania nauczycieli w przygotowanie lekcji podczas przerwy, co należy brać pod uwagę planując dyżury. Dobrą praktyką szkół jest zwalnianie nauczycieli z dyżurów lub odliczanie czasu przeznaczanego na dyżury nauczycielom przedmiotów doświadczalnych (szczególnie: chemii, fizyki). Natomiast w przypadku nauczycieli wf – przeciwnie: zawsze powinni czuwać w pobliżu rozbieralni i przebywać tamże na przerwach. Niedopuszczalne jest pozostawianie uczniów przebierających się bez nadzoru nauczyciela. Nie znaczy to, że nauczyciel dyżuruje w pomieszczeniach, w których uczniowie się przebierają, ale w pobliżu, np. na korytarzu. Nauczyciel wf odpowiada za bezpieczeństwo uczniów przygotowujących się do zajęć. Ponieważ lekcja wf trwa 45 min., powinny się punktualnie rozpoczynać.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku z wprowadzeniem nowego statutu dla 8-letniej szkoły podstawowej mam 3 pytania dotyczące zapisów w statucie: 1) czy w statucie umieścić zapis, że uczeń do 10 roku życia czyli do uzyskania karty rowerowej nie ma prawa sam przyjeżdżać rowerem do szkoły? 2) jaki zapis powinien znaleźć się w statucie dotyczący przyjmowania do szkoły cudzoziemców oraz dzieci powracających z zagranicy? Trzecie pytanie dotyczy nauki religii i etyki - jeśli uczeń uczęszcza na obydwa przedmioty to którą ocenę wpisujemy na świadectwie (może obydwie)i czy do średniej ocen wliczamy obydwie oceny czy jedną.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy zgodnie z nowymi przepisami w przypadku egzaminu poprawkowego podejmujemy uchwałę o promocji ucznia na naradzie sierpniowej i wówczas wpisujemy datę tej uchwały i promocję? Data wypełnienia arkusza to data egzaminu poprawkowego. W wynikach klasyfikacji z tego przedmiotu wpisujemy ocenę niedostateczną, natomiast w rubryce 21 arkusza wpisujemy informacje o ocenie z egzaminu z tego przedmiotu i jego datę.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń LO dla młodzieży może w ciągu jednego roku szkolnego "zaliczyć" dwie klasy?Jeżeli tak, to na podstawie jakich przepisów?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Chcę zatrudnić osobę z wyższym wykształceniem bez kwalifikacji, ale z przygotowaniem pedagogicznym na czas nieobecności nauczyciela. W tej chwili, na kilka godzin tygodniowo, nie znajdę nikogo. Jak tę osobę zatrudnić?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dziecko z orzeczeniem- afazja motoryczna, w orzeczeniu jest napisane ze dziecko "wymaga pomocy osoby wspierającej". Powinnam zatrudnić nauczyciela wspomagającego czy asystenta nauczyciela? Na jakich zasadach, w jakim wymiarze godzin, jakie wynagrodzenie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe