Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi, który jest zatrudniony w szkole na cały etat i pobiera pełne świadczenie socjalne zgodnie z regulaminem przysługuje również pełne świadczenie w innej szkole w której jest zatrudniony np. na 2/18 etatu?
Zgodnie z ustawą z dnia 04.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, osoby uprawnione do korzystania z Funduszu to pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.
W przypadku zatrudnienia w kilku szkołach na podstawie odrębnych umów, nauczyciel ma prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych określonych w regulaminach w każdej ze szkół, bez względu na wymiar zatrudnienia. Jedynym kryterium uzależniającym wysokość świadczenia oraz samo jego przyznanie jest sytuacja życiowa, rodzinna i materialna nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel mianowany zatrudniony w naszej szkole w niepełnym wymiarze od 01.09.2006 r. do nadal, wskazał nasza szkołę jako drugi zakład pracy. Podstawowym zatrudnieniem była praca jako nauczyciel w innej szkole od 01.01.1998 r. W dniu 16.04.2018 r. przedstawiła świadectwo pracy , że z dniem 31.12.2014 r. rozwiązała umowę o pracę w podstawowym miejscu pracy. W naszej szkole do tej pory wysługę miała liczoną tylko z stażu pracy w naszej szkole tj. 11 lat pracy. Proszę o odpowiedź jaki staż pracy powinna na dzień dzisiejszy mieć nauczycielka i od kiedy jeżeli będzie zmiana wysługi lat należy Pani wyrównać.
Odpowiedź od Państwa:
Skoro nauczyciel rozwiązał umowę w podstawowym miejscu pracy i zatrudniony jest jedynie w Państwa szkole, to jest ona teraz szkołą macierzystą, w której przysługuje mu dodatek stażowy w pełnej wysokości (wszystkie zakończone okresy pracy). Do stażu należy więc doliczyć mu okres pracy w poprzedniej szkole, tj. od 01.01.1998 r. do 31.08.2006 r. (póżniej był zatrudniony już również w Państwa szkole) i ewentualne wcześniejsze okresy zaliczane do stażu pracy. Do zwiększonego dodatku nauczyciel był uprawniony od 01.01.2015 r., jednak wyrównanie przysluguje jedynie do 3 lat wstecz. Na podstawie art. 291 § 1 kodeksu pracy, roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Moje dodatkowe pytanie:
po przeliczeni stażu pracy w/w nauczyciela na dzień 02.01.2018r. wynosi 20 lat pracy( dokument o swoim dodatkowym stażu pracy nauczyciel dostarczył 16.04.2018r.)
Moje pytanie :
1/ od kiedy wyrównać wysługę lat do 20 %,
2/ co z nagrodą jubileuszową za 20 lat pracy, czy należy wypłacić nauczycielowi nagrodę jubileuszową.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nasz zakład pracy to szkoła. Dostaliśmy informację od naszego pracownika, że przechodzi na rentę (pracownik natomiast tą informację na ten moment ma tylko ustną z ZUSu - czeka na decyzję w formie papierowej). Jakie kroki powinniśmy podjąć w momencie dostarczenia do nas decyzji o przyznaniu renty pracownikowi? Czy powinniśmy pracownikowi przyznać odprawę w związku z przejściem na rentę oraz wystawić świadectwo pracy czy jest jeszcze jakieś inne rozwiązanie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w 2017 przepracował efektywnie okres od 01.01.2017 r. do 31.08.2017r. od 01.09.2017 do 30.06.2018 r. przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Nabędzie prawo do „13” za 2017 r. Naliczenie „13” powinno nastąpić z okresu efektywnie przepracowanego (I – VIII.2017) czy również z okresu w którym przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia(IX-XII.2017)?.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy przechowywanie notatek służbowych w aktach osobowych pracownika jest legalne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od stycznia obowiązują nowe przepisy dotyczące udzielania urlopów zdrowotnych dla nauczycieli, a co w przypadku nauczyciela, który uzyskał orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu jeszcze w grudniu 2017r. na okres 30.XII.2017 - 30.XII. 2018 i złożył podanie w lutym 2018r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe