Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy przechowywanie notatek służbowych w aktach osobowych pracownika jest legalne?
Tak. W aktach osobowych pracownika, w części B, przechowuje się dokumentację związaną z przebiegiem zatrudnienia. W niektórych przypadkach notatka słuzbowa stanowi jedyny dowod na wystąpienie danego zdarzenia.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 czerwca 2002 r. I PKN 249/01
"Sporządzenie i złożenie do akt osobowych pracownika notatki o jego zachowaniu, będące wynikiem ustalenia przyczyn powstania konfliktu pomiędzy pracownikami, nie może być uznane za bezprawne naruszenie dobra osobistego pracownika.
Przepis § 6 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz.
286) zezwala na gromadzenie w części B akt osobowych dokumentów dotyczących nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia. Przepis ten przed wymienieniem w punktach a-l poszczególnych dokumentów używa sformułowania ,,w tym", co wskazuje, że jest to wyliczenie przykładowe".
Notatki służbowe dotyczące pracownika wręcz powinny znajdować się w aktach osobowych.
Wyrok Sądu Najwyższego Wyrok z dnia 10 października 2003 r. I PK 295/02:
"Pracodawca ma prawo dokumentowania niewywiązywania się przez pracownika z jego obowiązków. Pracownik nie może zatem żądać zniszczenia i zaprzestania gromadzenia takiej dokumentacji jako dotyczącej przebiegu jego zatrudnienia. Może on natomiast żądać włączenia tej dokumentacji do akt osobowych i nakazania pracodawcy dalszego gromadzenia ich w ramach tych akt".
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Co należy do obowiązków dyrektora a co nauczyciela, który poinformował dyrektora, że we wrześniu chce przejść na urlop dla poratowania zdrowia? Jaka jest kolejność działań?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli w trakcie trwania umowy o pracę na czas nieokreślony nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego lub powstała możliwość zatrudniania nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony, stosunek pracy nauczyciela przekształca się w mianowanie, co dyrektor szkoły jest zobowiązany stwierdzić pismem. Czy poniższe pismo jest wystarczające ?
Informacja
o przekształceniu umowy o pracę w stosunek pracy na podstawie mianowania
W związku z.............................................................................................................................
(wskazać podstawę przekształcenia stosunku pracy z art. 10 ust. 5a KN np.: uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego w dniu..)
informuję, że na podstawie art. 10 ust. 5b ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela z dniem………………………….. (pierwszy dzień miesiąca kalendarzowego po spełnieniu przesłanek, o których mowa w art. 10 ust. 5a KN) Pana/Pani* stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nw. nauczycielowi należy się urlop uzupełniający w wymiarze 8 tygodni?
• L4 ciążowe: 11.03–01.04.21 i 06.05–10.10.21,
• urlop macierzyński: 11.10.21–27.02.22,
• urlop rodzicielski: 22.02–09.10.2022.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o pomoc w rozwiązaniu następującej sprawy. Szkoła zatrudnia nauczyciela religii na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. Dyrektor szkoły widzi konieczność zmniejszenia wymiaru zatrudnienia do 0,5 etatu. W chwili obecnej, tj. po 31 maja w szkołach feryjnych upłynął już okres wypowiedzenia stosunku pracy. Czy dopuszczalną jest forma zawarcia porozumienia z nauczycielem, w którym określone będą nowe warunki zatrudnienia oraz okres ich obowiązywania, tj. 0,5 etatu na nowy rok szkolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zakonnica ucząca religii złożyła podanie o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron (ostatni dzień pracy 31.08.2019 r.) z dniem 01.09.2019 r. osiągnie 25-cio letni staż pracy, czy w związku z powyższym pracodawca musi wypłacić nagrodę jubileuszową? Czy pracodawca powinien w świadectwie pracy umieścić informację o wypłaceniu takiej nagrody?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe