Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi, który przechodzi z przedszkola do szkoły i ma ciągłość w zatrudnieniu bez ani 1 dnia przerwy możemy uznać aktualne szkolenie BHP z przedszkola oraz badania lekarskie? Co z informacją z KRK – czy musi mieć aktualną czy może być ta z przedszkola?
Ponieważ nauczyciel zmienia pracodawcę, nie zachodzi wyjątek zwalniający z obowiązku przedłożenia informacji z KRK, który jest aktualny jedynie gdy z nauczycielem jest nawiązywany kolejny stosunek pracy w tej samej szkole w ciągu 3 miesięcy od dnia rozwiązania poprzedniego stosunku pracy (art. 10 ust. 8a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.). Nauczyciel musi złożyć w szkole nowe zaświadczenie.
Obowiązkowe jest przeszkolenie wstępne z zakresu BHP, gdy nauczyciel przechodzi z przedszkola do szkoły na inne stanowisko niż dotychczas zajmowane (nie można tego jednoznacznie stwierdzić na podstawie treści pytania), zgodnie z art. 2373 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2023 r., poz. 1465).
Dyrektor szkoły musi zweryfikować skierowanie na badanie profilaktyczne wystawione przez przedszkole w zakresie warunków zatrudnienia, o ile nauczyciel je okaże. Wyjątkowo badaniom wstępnym nie podlegają osoby przyjmowane na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy (art. 229 § 11 pkt 2, § 13 KP).
Inne warunki pracy w przedszkolu lub brak możliwości przeanalizowania tamtejszego skierowania na badanie profilaktyczne, obligują do skierowania na badanie wstępne w szkole (art. 229 § 1 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przedszkola samorządowego zatrudniony na podstawie mianowania, ponad 30-letni staż pracy, złożył wniosek we IX o przejście na emeryturę z dniem 29 grudnia. Jaka podstawa prawna w świadectwie pracy? Proszę o szybką odpowiedz.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka szkoły podstawowej od września 2017r. została przeniesiona do przedszkola-placówki nieferyjnej z prawem do urlopu 35 dni. Ponieważ w wakacje 2016/2017 przebywała na zwolnieniu lekarskim, a potem macierzyńskim i rodzicielskim nie wykorzystała urlopu wypoczynkowego w całości tylko 14 dni w trakcie ferii zimowych. Obecnie, w roku szkolnym 2017/2018 nabyła prawo do 35 dni urlopu wypoczynkowego z przedszkola. Urlop rodzicielski kończy się 01.12.2018, czy po tym dniu należy udzielić 42 dni urlopu uzupełniającego za rok 2016/2017, a następnie 35 dni jak pracownik nieferyjny przedszkola?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W tym roku szkolnym przez kilka zatrudnialiśmy nauczyciela na umowę na zastępstwo, okres trwania umowy zakończył się w marcu. Nauczyciel częściowo wykorzystał urlop, a za część otrzymał ekwiwalent. W związku ze szczególnymi potrzebami organizacyjnymi planujemy zatrudnić tego nauczyciela ponownie przez część kwietnia i maja (już nie na zastępstwo). Czy za okres tej kolejnej umowy nabędzie on prawo do urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w związku z wprowadzonym aneksem otrzymał 1 godzinę tygodniowo z uczniem chorym i należą mu się pieniądze za warunki trudne i uciążliwe . Pytanie ile zapłacić w miesiącu za godziny uciążliwe jeżeli regulamin mówi " Z tytułu pracy w warunkach uciążliwych przysługuje dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego danego nauczyciela" a za trudne 10% stawki godzinowej nauczyciela za każdą przepracowaną godzinę...Nauczyciel ten ma zasadniczej 4908 zł ...Proszę o wyliczenie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 01.02.2021 r. nauczycielowi zatrudnionemu na pełny etat powierzono dodatkowe godziny z wychowania do życia w rodzinie. Ma je prowadzić w klasie IV, VI, VII i VIII. po 19 godzin na każdą klasę. Są to godziny ponadwymiarowe, nauczyciel zaproponował, że w tygodniu zrealizuje 4 godziny. Jeśli etat nauczyciela wynosi 18/18, to czy godziny z wychowania do życia w rodzinie można zapisać jako 4/18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe