Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia należą się „wczasy pod gruszą”?
Dofinansowanie wypoczynku wakacyjnego, tzw. „wczasy pod gruszą” jest świadczeniem socjalnym. Może to być dofinansowanie instytucjonalnie zorganizowanych form wypoczynku lub wypoczynku zorganizowanego przez pracownika we własnym zakresie. Wysokość dopłat dla pracowników uwarunkowana powinna być wysokością dochodów na członka rodziny.
Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r., poz. 1070 z późn. zm.) osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny, oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych. Jest więc bezsporne, że każdy pracownik szkoły, tj. pracownik pedagogiczny i pracownik niepedagogiczny, pozostający w stosunku pracy w dacie złożenia wniosku o świadczenie z funduszu socjalnego, jest osobą uprawnioną w rozumieniu ustawy.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy przyznawanie pomocy z funduszu socjalnego uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu socjalnego oraz zasady przeznaczania środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej, określa pracodawca w regulaminie funduszu świadczeń socjalnych.
Urlop dla poratowania zdrowia, o którym mowa w art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) jest okresem zatrudnienia, który nie przerywa stosunku pracy nauczyciela. Nauczyciel przebywający na urlopie zdrowotnym pozostaje pracownikiem, a więc osobą uprawnioną do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Zgodnie z art. 73 ust. 5 KN w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych. Do tzw. innych świadczeń pracowniczych należy zaliczyć świadczenia wypłacane z funduszu socjalnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie dotyczące oceniania. Uczennica klasy 3 w drugim półroczu po długotrwałej chorobie ma nauczanie indywidualne i zwolnienie z wychowania fizycznego. W I półroczu miała ocenę bardzo dobrą z tego przedmiotu. Jaka będzie ocena roczna końcowa z tego przedmiotu na świadectwie ukończenia gimnazjum?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy klasa technikum odbywająca zajęcia praktyczne w warsztatach szkolnych, złożona z uczniów z których część uczy się zawodu geodeta a część zawodu logistyk jest oddziałem wielozawodowym w świetle przepisów prawa oświatowego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy może być nauczyciel wspomagający także nauczycielem dla dwójki dzieci z orzeczeniem o autyzmie atopowym? Czy każde dziecko musi mieć swojego nauczyciela jeśli dwójka dzieci z orzeczeniem jest w tej samej grupie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła ponadpodstawowa feryjna. Czy można skrócić lekcje zdalne do 30 min. (nauczanie indywidualne)? Jeżeli tak, to proszę o podstawę prawną.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy logopeda i psycholog w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym prowadzący zajęcia specjalistyczne muszą mieć skończoną oligofrenopedagogike?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe